Obowiązkowe szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników placówek edukacyjnych

Data dodania 2021-03-06 19:18:00
Obowiązkowe szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników placówek edukacyjnych

Pod koniec 2018 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany w Rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, na mocy których każdy pracownik, zatrudniony w takim zakładzie pracy, powinien mieć odpowiednie szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Tak pozornie niewielka zmiana wprowadziła jednak szereg niejasności, które spowodowały liczne wątpliwości, szczególnie w zakresie tego, co jaki czas taki kurs powinien być odnawiany. Nie jest to też ostatnie przekształcenie przepisów dotyczących pracowników oświaty w zakresie BHP.

Pierwsza pomoc dla każdego – tak, BHP – niekoniecznie

Zmiany w Rozporządzeniu dotyczące konieczności przeprowadzenia odpowiednich szkoleń z zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej pojawiły się w ostatnich dniach listopada 2018 roku. Publiczne i prywatne placówki oświatowe od tamtego momentu miały czas do przeprowadzenia odpowiednich kursów wśród nauczycieli, jak i innych osób zatrudnionych w szkołach. Termin natomiast został wyznaczony do 1 marca 2019 roku.
Z drugiej strony pojawiły się też istotne zmiany w zakresie odbywania szkoleń BHP przez nauczycieli. Najważniejsza jest ta, że od 1 stycznia 2019 roku nie każdy pracownik oświaty musi przechodzić cykliczne szkolenia.
Wynika to z faktu, że ustawodawca zwolnił z konieczności przechodzenia okresowego szkolenia BHP pracowników, którzy są zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych, jeśli rodzaj prowadzonej działalności nie wpisuje się w wyższą niż 3. kategoria ryzyka. Należy pamiętać, że w myśl Rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków, działalność edukacyjna objęta jest właśnie 3 kategorią.

Z tego wynika, że pracownicy administracyjno-biurowi, zatrudnieni w sektorze szkolnictwa, są zwolnieni z cyklicznych kursów BHP. Jak to natomiast rzutuje na obowiązki odbywania szkoleń przez nauczycieli? Wszystko zależy od tego, jakie stanowisko zajmują. Nie sposób nie zauważyć istotnych różnic między osobą uczącą historii czy języka, a instruktorem, który przygotowuje do danego zawodu lub też wuefistą. Dlatego też pracodawca powinien dokonać tutaj istotnego, indywidualnego rozróżnienia między swoimi pracownikami i ryzykiem, z jakim mają do czynienia. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że dzisiaj szkolenie BHP może odbyć się przez Internet, choć nie ma takiej konieczności, to w celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa, warto zachęcić wszystkich nauczycieli do odbycia odpowiedniego kursu.

Od sprzątaczki po dyrektora – kurs pierwszej pomocy

Jednym z powodów, dla których warto zaangażować wszystkich wykładowców, jest to, że szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy można poprowadzić wraz z kursem udzielania pomocy przedmedycznej. Należy jednak pamiętać, że są to dwa odrębne typy szkoleń.
Kogo natomiast dotyczy kurs PPP? Zasadniczo każdego pracownika placówki oświatowej. Umiejętność ratowania życia powinni posiadać zarówno pracownicy porządkowi (sprzątaczki), techniczni (konserwatorzy), jak i wykładowcy czy pracownicy sekretariatów.
Kto natomiast prowadzi takie kursy? Sam MEN nie precyzuje kompetencji instruktorów, tym samym prowadzącym szkolenie może być lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, a także nauczyciel, który posiada należyte przygotowanie, poświadczone dokumentem uzyskanym po przebytym kursie.
W związku z wieloma niewiadomymi, a także kończącym się terminem implementacji nowych zapisów Rozporządzenia, można spodziewać się niebawem kolejnych informacji ze strony resortu, które powinny rozwiać wątpliwości.