Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej podczas upałów? Sprawdź nasze wskazówki

Data dodania 2024-07-25 11:47:59
Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej podczas upałów? Sprawdź nasze wskazówki

Latem często nawet w cieniu termometry pokazują powyżej 30° Celsjusza. I, choć wiele osób się cieszy, że pogoda dopisuje, to niesie ona ze sobą szereg zagrożeń, także śmiertelnych. Do najgroźniejszych dolegliwości należy udar cieplny. Gdy do niego dojdzie, liczy się odpowiednia reakcja otoczenia. Jeśli chcesz poznać podstawowe wskazówki, jak się zachować, gdy zauważysz takie objawy u kogoś lub jak samemu się chronić przed nimi – zachęcamy do lektury!

Podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej

Pierwsza i główna zasada – każdy jest zobowiązany zareagować i jeżeli jest to bezpieczne, udzielić stosownej do potrzeb pierwszej pomocy przedmedycznej. Niestety, ze względu na tzw. zjawisko rozproszenia odpowiedzialności, wiele osób nie decyduje się przedsięwziąć jakichkolwiek kroków wobec poszkodowanego. Wynika to z przekonania, że „ktoś inny na pewno to zrobi”. W praktyce umykają cenne sekundy, co może zaważyć na życiu potrzebującego wsparcia.

Pierwszy krok, po rozpoznaniu sytuacji, to wezwanie pomocy np. przez numer alarmowy lub – w przypadku, gdy to Ty przystępujesz do czynności ratowniczych – wskaż wyraźnie kogoś, kto ma to zrobić.

Warto pamiętać, że pewne etapy pierwszej pomocy mogą się różnić, w zależności od tego, z jakim przypadkiem ma się do czynienia. Jak PPP powinna wyglądać w sytuacji, gdy ktoś doznaje udaru cieplnego? Sprawdź to poniżej!

Pierwsze objawy udaru słonecznego: sprawdź!

Rozpoznanie dolegliwości to jedna z najważniejszych czynności, jakich należy dokonać w takich okolicznościach. Czym przejawia się udar słoneczny? Wśród typowych symptomów wyróżnia się:

  • temperaturę ciała przekraczającą 39° C,
  • podwyższoną ciepłotę skóry (może być też wysuszona),
  • mówienie „bez sensu” (majaczenie),
  • wysokie tętno,
  • drgawki,
  • utratę przytomności.

Jeśli zauważysz u kogoś takie dolegliwości – w pierwszej kolejności wezwij pomoc (dzwoniąc pod numer 112 lub 999), a następnie postaraj się zadbać o bezpieczeństwo tej osoby, pamiętając jednocześnie, by chronić siebie.

Jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej

Najważniejsze to przetransportowanie poszkodowanego do chłodnego, zacienionego miejsca z dostępem do świeżego powietrza. Jeśli jest przytomny, ułóż go w pozycji półsiedzącej. Gdy nie ma z nim kontaktu – powinien leżeć z uniesionymi nogami. W przypadku osób nieprzytomnych sprawdź oddech, wcześniej udrożniając drogi oddechowe, odginając głowę do tyłu.

Jeśli potrzebujący pomocy jest ubrany „grubiej” albo ma na sobie odzież utrudniającą ruchy i oddychanie – należy ją rozpiąć lub zdjąć z niego. W kolejnym kroku trzeba schłodzić organizm, przykładając do karku, pachwin i pach chłodne okłady. Możesz też próbować studzić jego skórę z użyciem wody o temperaturze około 27° C. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu oddechu. Kompresy oraz chłodzenie wodą powinno trwać aż do momentu, gdy temperatura ciała nie zostanie obniżona poniżej 38° C.

Czego natomiast nie należy robić? Pod żadnym pozorem nie dawaj poszkodowanemu żadnych leków. W sytuacji zaś, gdy doszło do zatrzymania akcji serca należy natychmiast przystąpić do resuscytacji – uciskania klatki piersiowej. Prowadź ją albo do momentu przywrócenia oddechu, braku sił albo do chwili przybycia pomocy medycznej.

Środki ostrożności podczas upałów: dowiedz się więcej

Z upałami nie ma żartów. Choć obecność słońca cieszy, to należy uważać z ekspozycją na nie i na temperatury. W tym czasie staraj się, aby temperatury w pomieszczeniach były możliwie jak najniższe i dbaj o wietrzenie mieszkania czy innych wnętrz w najchłodniejsze godziny. Jeśli nie musisz, nie korzystaj z urządzeń elektrycznych, generujących ciepło oraz unikaj ćwiczeń fizycznych. Ponadto schładzaj swój organizm i nawadniaj się.

Warto też zadbać o stosowne kursy, by – w razie potrzeby – wiedzieć, jak pomóc innym. Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm może przydać się nie tylko w pracy, ale i na ulicy, a nawet w gronie najbliższych.

Już wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy!

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze zasady postępowania w sytuacji, gdy ktoś dozna udaru cieplnego. Warto jednak pamiętać, że to jedna z wielu sytuacji, w których bywamy nie tylko świadkami, ale i uczestnikami ze względu na obowiązek pomocy innym. Dlatego dobrze mieć stosowne szkolenie. Nasza firma oferuje pakiety szkoleniowe z PPP dla różnych grup. Proponujemy m.in. kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli. By dowiedzieć się o nich więcej – zachęcamy do kontaktu.