Wypadki w pracy zdalnej - praktyczne porady dla pracowników i pracodawców

Data dodania 2023-11-29 13:46:13
Wypadki w pracy zdalnej - praktyczne porady dla pracowników i pracodawców

Wypadkiem przy pracy nazywamy zdarzenie ściśle związane z pracą, będące skutkiem urazu lub śmierci pracownika. W przypadku pracy stacjonarnej, określenie danego zdarzenia jako wypadek nie budzi wątpliwości. Urazy doznane w biurze, magazynie czy placu budowy, wynikające z wykonywania obowiązków służbowych, kwalifikowane są jako wynik wypadku przy pracy. A jak wygląda sprawa w przypadku pracy zdalnej? Jakie prawa i obowiązki mają osoby zatrudnione w formie home office i ich pracodawcy? Odpowiadamy! 

Prawa i obowiązki pracowników a wypadek podczas wykonywania pracy zdalnej

Z wypadkiem przy pracy mamy do czynienia tylko w konkretnych przypadkach. Aby dane zdarzenie nazwać takim wypadkiem, musi ono wyniknąć podczas wykonywania czynności zleconych przez przełożonego lub takich, które pracownik wypełnia na rzecz pracodawcy. Wypadkiem nazwiemy także zdarzenie, które wywoła uszczerbek na zdrowiu, doznany w drodze do pracy (jeśli w tym czasie osoba poszkodowana pozostaje do dyspozycji pracodawcy). W momencie, gdy dojdzie do wypadku przy pracy, osoba zatrudniona jest zobligowana do jak najszybszego poinformowania o tym fakcie swojego pracodawcy. Jeśli tego typu wydarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, pracownik ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Wszystkie kwestie związane z takimi wypadkami omawiane są na szkoleniu BHP, które osoba zatrudniająca ma obowiązek zapewnić w pierwszych dniach pracy. Z konkretnymi przepisami należy zapoznać się jeszcze przed rozpoczęciem wypełniania swoich zobowiązań wobec pracodawcy, aby znać swoje prawa i obowiązki, oraz wiedzieć, jak zachować się w przypadku ewentualnego wypadku. 

Kiedy wypadek podczas wykonywania pracy z domu jest wypadkiem przy pracy?

Nie każde nagłe zdarzenie musi odbyć się w siedzibie firmy. To, czym określamy mianem wypadku, uzależnione jest nie od miejsca pracy, a od wykonywanych czynności. Dlatego wypadek podczas pracy z domu to zdarzenie, które jest ściśle związane z obowiązkami służbowymi. Bez wątpienia będzie to porażenie prądem w podczas podłączania komputera do gniazdka w celu rozpoczęcia pracy. Wypadkiem podczas pracy zdalnej nie można nazwać uderzenia głową o blat stołu czy upadkiem na śliskiej posadzce w domu. Te zdarzenia nie są wywołane przez czynności wykonywane służbowo, dlatego osoby, które w ten sposób narażą się na uszczerbek na zdrowiu, nie mają podstaw do uzyskania odszkodowania.

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, który doznał wypadku w czasie pracy zdalnej?

Pracodawcy mają obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie wypadkowe. Dotyczy to wszystkich osób zatrudnionych, niezależnie od tego, gdzie wykonują swoją pracę. Tego typu świadczenie wypłaca ZUS, a warunkiem jego uzyskania jest jednoznaczne określenie danego zdarzenia jako wypadek przy pracy, a pracownik nie może zostać uznany za winnego zdarzeniu. W przypadku nagłego zdarzenia, którego wynikiem jest stały uszczerbek na zdrowiu, każdy pracownik może uzyskać do jednorazowe odszkodowanie. Mają do niego prawo nie tylko pracownicy. W przypadku śmierci w wyniku tego zdarzenia, odszkodowanie otrzymuje rodzina osoby zmarłej. Oprócz tego typu świadczenia osoby zatrudnione w formie zdalnej, które doświadczą wypadku, mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy lub rentę. Pracownicy o szczegółach i możliwościach, jakie mu przysługują, dowiadują się z instrukcji BHP, przekazywanych na początku zatrudnienia. 

Co poszkodowany i pracodawca powinni zrobić, gdy zdarzy się wypadek?

Każdy wypadek przy pracy, w miarę możliwości, powinien zostać jak najszybciej zgłoszony do pracodawcy. O tego typu zdarzeniu może zawiadomić zarówno osoba zatrudniana w danej firmie, jak i domownik lub ktoś z rodziny pracownika. Po zgłoszeniu wypadku pracodawca jest zobowiązany do wykonania oględzin, które pomogą określić okoliczności zdarzenia. Pozwolą one ustalić, co zaszło i ułatwią ewentualne zakwalifikowanie tego zdarzenia jako wypadku przy pracy. Istnieją przypadki, w których można zrezygnować z oględzin miejsca wypadku. Dzieje się tak wtedy, kiedy zespół badający sprawę uzna, że przyczyna zdarzenia jest ewidentna.  

Sprawdź najnowszą ofertę szkoleń BHP

Jeśli szukasz odpowiedniego szkolenia dla pracowników wykonujących pracę zdalną, zgłoś się do nas! Oferujemy szeroki zakres szkoleń BHP online, które będą szczególnie przydatne dla pracowników, wykonujących swoją pracę z domu.