Praca zdalna: zmiany w przepisach od 2023 roku

Data dodania 2023-03-06 21:26:03
Praca zdalna: zmiany w przepisach od 2023 roku

Dotychczas pojęcie „pracy zdalnej” było swobodnie wykorzystywanym terminem, który nie miał umocowania w Kodeksie pracy. Wobec tego zjawiska stosowano m.in. przepisy dotyczące tzw. telepracy. Nowelizacja K.P. jednak wnosi istotne zmiany, w tym definicję tego wyrażenia i określa szczegóły dotyczące np. zakresu wykonywania obowiązków poza miejscem zatrudnienia. Jakie są zasady świadczenia pracy zdalnie? Czy jeśli pracownik realizuje zadania w tym trybie, to musi przechodzić, chociażby online, kurs BHP? O tym i innych kwestiach piszemy w artykule poniżej. Zachęcamy do lektury.

Definicja pracy zdalnej i zasady jej wykonywania

Nowe regulacje określają pracę zdalną jako wykonywanie obowiązków w całości lub częściowo w miejscu (np. dom) wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą (na wniosek zatrudnionego). Istotnym aspektem jest też wykorzystanie środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Z tego wynika, że pracownik musi świadczyć pracę z lokalizacji określonej we wniosku. Jeśli zmieni ją bez informowania o tym pracodawcy, wówczas narusza przepisy prawa.

Musi być także w stałym kontakcie z zespołem lub zatrudniającym. Firma powinna również określić zasady pracy zdalnej. Ustala się je w drodze porozumienia między pracodawcą, a np. zakładową organizacją zawodową. Konieczne jest też utworzenie regulaminu dotyczącego tego typu formy pracy. Ewentualność stanowią indywidualne ustalenia między zatrudniającym a zatrudnionym.

Zmiany dotyczące pracy zdalnej od 2023 roku

Nowelizacja znajduje się w okresie vacatio legis i jej zapisy wchodzą w życie 7 kwietnia 2023, zastępując przepisy dotyczące telepracy. Warto dodać, że zostały one w części oparte na zasadach zawartych w ustawie "covidowej".

Praca zdalna: zobowiązania pracodawcy wobec pracownika

Praca zdalna: zobowiązania pracodawcy wobec pracownika
Uregulowanie kwestii pracy zdalnej stworzyło szereg zobowiązań ze strony pracodawcy względem osób zatrudnionych. Wśród nich wymienia się m.in.:
•    konieczność zapewnienia pracownikowi materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonywania jego zadań,
•    zagwarantowanie serwisowania, konserwacji oraz instalacji środków technicznych, wykorzystywanych w pracy zdalnej (np. w formie pokrycia kosztów),
•    przygotowanie techniczne pracownika do wykonywania zadań w trybie zdalnym,
•    pokrycie kosztów zużytej energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych,
•    zapewnienie zatrudnionemu zdalnie możliwości przebywania na terenie zakładu pracy, a także porozumiewania się z innymi pracownikami oraz dostarczenie środków niezbędnych do swobodnego poruszania się po firmie.
Warto dodać, że jeśli pracodawca nie zapewni członkowi zespołu wykonującemu swoje zadania zdalnie odpowiednich środków technicznych (np. musi on korzystać z prywatnego telefonu czy komputera), wówczas wypłaca mu stosowny ekwiwalent.
Nierzadko pojawia się pytanie dotyczące kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Nawet jeśli pracownik pracuje w 100% w trybie zdalnym, musi przejść stosowne szkolenia BHP. Może to być e-learning. Więcej o cenniku samokształcenia kierowanego dowiesz się na naszej stronie.

Kontrola pracownika w miejscu wykonywania pracy zdalnej

Należy wspomnieć też o modelu kontroli. Nowelizacja daje pracodawcy możliwość weryfikacji, czy pracownik przestrzega zasad BHP, wykonuje swoje obowiązki w czasie pracy zdalnej, a także czy stosuje się do wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Kontrola przeprowadzana jest w porozumieniu z zatrudnionym w ustalonym miejscu i w godzinach jego pracy zdalnej. Co istotne – zatrudniający nie może naruszać w tym czasie jego prywatności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym o kursach BHP dla pracowników zatrudnionych zdalnie – zajrzyj na naszą stronę.