Kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli ? sprawdź co musisz wiedzieć

Data dodania 2023-08-22 09:49:20
Kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli ? sprawdź co musisz wiedzieć

Opieka nad dziećmi, jak i młodzieżą wymaga zdolności utrzymania porządku w grupie i zapewnienia jej członkom bezpieczeństwa. Dlatego pracownicy placówek oświatowych muszą przejść stosowne szkolenie BHP dla nauczycieli (co może się odbyć np. przez Internet) i kurs pierwszej pomocy. W tym artykule prezentujemy informacje dotyczące zajęć z zakresu działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia uczniów. Zachęcamy do lektury!

Wiedza ratująca życie – rola nauczycieli w sytuacjach kryzysowych

Pierwsze reakcje w sytuacji, gdy ktoś odniósł uraz lub został w inny sposób poszkodowany, mogą zadecydować o  skuteczności dalszej opieki medycznej. Nierzadko podkreśla się, że działania ratowników byłyby skuteczniejsze, gdyby wiedza i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy były bardziej powszechne. Szkoła natomiast to środowisko, w którym często dochodzi do wypadków. Energia dzieci, jak i lekkomyślność wynikająca z „uczenia się życia” skutkuje tym, że często wpadają na szalone pomysły lub podejmują się ryzykownych zabaw (np. biegania po zatłoczonym korytarzu). W efekcie tylko w roku szkolnym 2020/2021, przypadającym na czas trwania pandemii, gdy przez długi czas nauczanie odbywało się zdalnie, doszło do prawie 11 tysięcy wypadków.

Dlatego pierwsza pomoc dla nauczycieli stanowi istotny element przygotowania pedagogów do pracy. To oni pierwsi są na miejscu zdarzenia i – w razie konieczności – mogą podjąć działania, jakie mogą zaważyć na zdrowiu lub życiu uczniów. Co więcej – jest to obowiązek nałożony na nich rozporządzeniem Ministra Edukacji i Sportu z 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz jego nowelizacją z 31 października 2018 roku, wymagającą posiadania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przez wszystkich pracowników takich instytucji. Norma obowiązku udzielenia wsparcia przez świadków zdarzenia wynika również z art. 162 § 1.

Do okoliczności, gdy nauczyciel jest (przynajmniej częściowo) zwolniony z obowiązku udzielania pierwszej pomocy, należy sytuacja, gdy na miejscu znajduje się lekarz, pielęgniarka lub ratownik, który może wykonać odpowiednie czynności. Nauczyciel musi jednak taką osobę poinformować o zdarzeniu, a także pozostać do jej dyspozycji tak długo, jak będzie to konieczne. Ponadto pedagodzy nie mają obowiązku podejmowania takich działań w okolicznościach zagrażających ich zdrowiu lub życiu.

Co zawiera szkolenie z pierwszej pomocy dla nauczycieli?

Specyfika placówek oświatowych wpływa również na to, w jakich przypadkach najczęściej udzielana jest pierwsza pomoc. Dobrze dobrany kurs z tego zakresu dostarcza wiedzy na temat radzenia sobie np. z najczęściej występującymi urazami u dzieci. W trakcie szkolenia nauczyciel dowiaduje się więcej m.in. o:

  • reagowaniu w konkretnych stanach zagrożenia życia,

  • ocenianiu sytuacji,

  • prawidłowym, efektywnym wzywaniu pomocy,

  • stosowaniu czynności mających na celu utrzymanie osoby poszkodowanej przy życiu do momentu przybycia ratowników, lekarza lub pielęgniarki.

Pedagodzy więc uczą się – przykładowo – jak działać w sytuacji, gdy dziecko omdleje, pojawią się u niego napady drgawkowe, złamie kość lub skręci staw. Poznają podstawowe zabiegi resuscytacyjne, metodę układania poszkodowanych w pozycji bocznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla dorosłych i dzieci.

Jak często należy powtarzać kurs?

Co do zasady – szkolenie z pierwszej pomocy dla nauczycieli może odbyć się tylko raz i nie trzeba go powtarzać. Jednakże specyfika środowiska, w którym działają, wymagałaby, aby byli oni zawsze przygotowani na nieprzewidziane, niebezpieczne zdarzenia. Dlatego wskazuje się, że dobrą praktykę stanowi cykliczne odświeżanie kursu np. co 2-3 lata.

Czy kurs pierwszej pomocy można odbyć przez Internet?

Tak – szkolenie przez Internet z pierwszej pomocy dla nauczycieli jest równie ważne, jak to odbyte stacjonarnie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że to przygotowanie teoretyczne. Ewentualne praktyczne kursy należałoby zorganizować osobno.

szkolenia pierwszej pomocy dla nauczycieli przez Internet

Jakie inne szkolenia dla nauczycieli warto zrobić online?

Trzeba pamiętać, że szkolenie z pierwszej pomocy jest tylko jednym z kilku, jakie nauczyciele czy dyrektorzy powinni przechodzić. Oprócz tego są także kursy BHP, w tym przeznaczone dla kierowników szkół i innych placówek oświatowych. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o dostępnych pakietach szkoleniowych dla pracowników oświaty – sprawdź naszą ofertę już teraz!