Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem zawodu pielęgniarki/pielęgniarza?

Data dodania 2024-05-28 12:47:41
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem zawodu pielęgniarki/pielęgniarza?

Na co dzień biały personel pracuje w warunkach stałego zagrożenia różnymi czynnikami. Wśród najbardziej narażonych na rozmaite negatywne czynniki są pielęgniarze i pielęgniarki. To oni codziennie, przez wiele godzin, zajmują się pacjentami. Jakie czynniki ryzyka znajdują się w ich środowisku pracy? Opowiadamy o tym poniżej.

Zagrożenia zdrowotne w pracy pielęgniarskiej

Szpitale i przychodnie są środowiskami, w których występują rozmaite zagrożenia biologiczne – zarówno w powietrzu, jak i na różnych powierzchniach. Ponadto obowiązki pielęgniarki wymagają również pracy w niestandardowych godzinach. Szersze omówienie tych zagadnień znajdziesz poniżej.

Podstawowe zagrożenia biologiczne, czyli choroby zakaźne

W szpitalach, przychodniach czy domach opieki – w każdej z tych przestrzeni mogą pojawić się osoby będące nosicielami chorób zakaźnych. Przenoszone drogą kropelkową lub przez krew czy inne płyny ustrojowe bywają poważnym zagrożeniem dla osób postronnych, a w tym przede wszystkim – zajmujących się nimi członków kadry medycznej.

Do zakażenia może dojść w różny sposób. Niekiedy ryzyko wiąże się z samym kontaktem z chorym lub z przedmiotami, które np. miał w dłoniach (w przypadku chorób przenoszonych drogą kropelkową). Wiele infekcji jednak przenoszonych jest wskutek naruszenia ciągłości tkanek (np. przez nakłucie igłą).

Wpływ pracy zmianowej na zdrowie fizyczne i psychiczne pielęgniarek

Praca w nocy lub ponadnormatywny czas, wynikający często z chęci wypracowania większej liczby godzin, również rodzi szereg zagrożeń. Choć szkolenia (w tym w formie e-learning) BHP dla pielęgniarek przestrzegają przed zbyt długimi dyżurami, wciąż nierzadko można się z nimi spotkać. Z jednej strony bowiem często prowadzą one do obniżenia zdolności koncentracji, co w konsekwencji skutkuje błędami lub wypadkami przy pracy. Z drugiej zaś – potencjalnie doprowadzają do wypalenia zawodowego i obciążenia psychicznego, a w rezultacie – podniesienia poziomu stresu.

Ryzyko zawodowe związane z obciążeniem fizycznym i psychicznym

Na co dzień członkowie kadry pielęgniarskiej zajmują się wsparciem pacjentów w ich codziennych czynnościach. Wiąże się to m.in. z pomocą przy podnoszeniu się z łóżka i z innymi zadaniami, mogącymi obciążać fizycznie tych pracowników białego personelu. Przemęczenie, ciężar odpowiedzialności i stres mogą również powodować szereg negatywnych skutków dla ich zdrowia. Dodatkowo osoby korzystające z pomocy placówek medycznych czy opiekuńczych, niekiedy ze względu na choroby czy zaburzenia psychiczne, mogą być agresywne wobec pielęgniarek.

Obsługa pacjentów – wysiłek przy dźwiganiu i wymuszone pozycje

Dużym obciążeniem dla pracowników szpitali jest konieczność długotrwałego stania lub przyjmowania innych, niekomfortowych pozycji. Może to prowadzić do nadwyrężeń zarówno układu kostno-stawowego, jak i mięśniowego. Z drugiej strony pomoc przy wstawaniu lub dbaniu o higienę nierzadko wymaga dźwigania dużych ciężarów (zwłaszcza gdy osoby pod opieką pielęgniarek są większej wagi). W takim przypadku potencjalnym zagrożeniem są urazy m.in. kręgosłupa czy innych części układu ruchowego. Praca pod obciążeniem wiąże się także z większym ryzykiem wypadków, w tym m.in. potknięcia się czy poślizgnięcia (np. w łazience).

Skutki stresu i wypalenia zawodowego wśród personelu pielęgniarskiego

Ciągłe narażenie na stres i inne obciążenia natury psychicznej mogą skutkować wypaleniem zawodowym. To stan wskazujący na emocjonalne wyczerpanie, co w rezultacie przejawia się często obniżeniem nastroju i negatywnym nastawieniem do wykonywanych obowiązków. Rezultatem bywają różnego rodzaju zaburzenia, w tym m.in. obniżenie samooceny czy depresja. Dodatkowo stałe napięcie i wypalenie zawodowe mogą prowadzić do obniżenia jakości świadczonych usług. Więcej o tym i o innych kwestiach związanych z przeciążeniem psychicznym opowiadają – dostępne także online, szkolenia BHP dla pielęgniarek, oferowane przez naszą firmę.

Wybór odpowiedniego szkolenia bhp dla pielęgniarek

Mierzenie się z ww. czynnikami bywa trudne. Bycie członkiem zespołu pielęgniarskiego wymaga uważności, ostrożności, ale i przestrzegania odpowiednich procedur. Wsparciem w takiej nauce są szkolenia BHP dla pielęgniarek, jakie oferuje m.in. firma eSzkoleniaBHP. Oferujemy jednak nie tylko platformy edukacyjne, ale i bazę wiedzy na naszym blogu, gdzie piszemy więcej m.in. o postępowaniu w środowisku pracy pielęgniarzy. W razie pytań lub wątpliwości – zachęcamy do kontaktu.