Zasady BHP i czynniki wpływające na bezpieczeństwo w pracy pielęgniarek

Data dodania 2023-01-23 13:09:10
Zasady BHP i czynniki wpływające na bezpieczeństwo w pracy pielęgniarek

Na co dzień pielęgniarki pracują w środowisku, które stwarza pewne ryzyko dla zdrowia. Nie chodzi tylko o patogeny, które mogą unosić się w powietrzu. Duże zagrożenie wynika z różnych materiałów eksploatacyjnych, jak na przykład używanych igieł czy ampułek, na których mogą znajdować się ślady krwi pacjenta, a zatem też bakterie lub wirusy, mogące prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Dlaczego przestrzeganie zasad BHP jest ważne?

Przede wszystkim ze względu na zdrowie tak istotne w pracy pielęgniarki jest przestrzeganie zasad BHP, które obowiązują w takich zakładach, jak przychodnie, kliniki czy szpitale. Nie obejdzie się oczywiście bez odpowiednio dopasowanych kursów – ogólnych i okresowych, które mogą być prowadzone w formie e-learningu. Jednak to, czy zostaną one zorganizowane przez pracodawcę, czy też przejście przez nie leży w gestii samej pielęgniarki, zależy od tego, na jakiej podstawie została ona zatrudniona. W przypadku kontraktu pracodawca oczywiście może taką osobę przeszkolić, ale nie leży to w jego obowiązku. Nie mniej istotne są też szkolenia stanowiskowe. Jakie natomiast są zasady w pracy pielęgniarek?
Przede wszystkim trzeba powiedzieć o tym, że na regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy ich środowiska ma wpływ kilka aktów prawnych. Obok Kodeksu Pracy jest to m.in. ustawa z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej, a także szereg rozporządzeń Ministra Zdrowia. Co one wnoszą do ich pracy?

Podstawa pracy pielęgniarki to odpowiedni strój

Jednym z głównych punktów wszelkich instrukcji BHP dla pielęgniarek jest ten dotyczący ich stroju. W zawodzie tym bowiem obowiązkowe jest posiadanie odpowiedniego fartucha, który stanowi główną barierę przed wszelkimi zanieczyszczeniami i zagrożeniami biologicznymi czy chemicznymi. Oprócz tego znajdziemy też zapisy o jałowych rękawiczkach gumowych, ochraniaczach na obuwie czy ochronach twarzy w formie maski lub półmaski. Zabronione zaś są najczęściej inne elementy garderoby, na których bakterie i inne patogeny mogłyby osiąść, jak np. biżuteria.

Bezpieczeństwo i rytm pracy

W zakresie zabezpieczenia miejsca pracy pielęgniarki wyróżnia się m.in. takie standardowe zasady, jak zapewnienie odpowiedniego oświetlenia czy wentylację gabinetu, w której pracuje. Jednak to nie wszystko – obok tych czynności jest również obowiązek oddawania do sterylizacji i dezynfekcji narzędzi, które były wykorzystywane tego dnia do pracy, jak i odpowiednia utylizacja jednorazowych materiałów eksploatacyjnych. Przez odpowiednią utylizację natomiast rozumie się stosowanie takich rozwiązań, które zapobiegają rozniesieniu potencjalnych zagrożeń biologicznych, tj. mikroorganizmów chorobotwórczych.
Ważne jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, bo, jak wspominaliśmy wyżej, zakłucie ostrym przedmiotem może skutkować zarażeniem wirusem HIV albo WZW typu B lub C. W tym punkcie należy również wspomnieć, że na zdrowiu pielęgniarek ważą nie tylko zagrożenia biologiczne, ale też chemiczne – cytostatyki, chemia do czyszczenia i wiele innych środków mogą negatywnie działać na zdrowie, więc wymagana jest odpowiednia ochrona przed nimi. Warto zaznaczyć, że w przypadku, kiedy doszło do tzw. ekspozycji zawodowej, czyli zranienia skóry lub przedostania się określonych substancji do błon śluzowych, należy wszcząć odpowiednie procedury – zdarzenie należy zgłosić osobie odpowiedzialnej za ich rejestrowanie, a pracownik, który uległ ekspozycji na szkodliwy czynnik, musi zostać poddany stosownemu leczeniu (np. cykliczne podawanie antybiotyku przez określony czas).
Ostatecznie należy też wspomnieć o czasie pracy. W jej rytmie ważne jest bowiem nie tylko tempo wykonywania czynności powierzonych pielęgniarkom, ale również zachowanie odpowiednich godzin pracy. Bardzo często personel medyczny pracuje ponad wymiar czasu pracy na etat, co wielokrotnie prowadzi do skrajnego zmęczenia, kończącego się realnym zagrożeniem zarówno dla samej osoby pracującej, jak i jej podopiecznych.