Czy wiesz, jak poprawnie przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?

Data dodania 2023-04-19 12:55:07
Czy wiesz, jak poprawnie przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?

Każdy pracownik, nim zostanie dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków, musi przejść przez odpowiedni instruktaż stanowiskowy i ogólny. Obejmują one nie tylko wskazówki dotyczące obchodzenia się np. z urządzeniami wykorzystywanymi podczas realizacji określonych zadań, ale i zasady BHP. Czy wiesz jednak, jak prawidłowo przeprowadzić taki kurs? Jakie elementy powinny zostać objęte w materiale takiego szkolenia? Czy może się ono odbyć online? Przekonaj się – zachęcamy do lektury.

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego

Wdrożeniem nowo zatrudnionego w środowisko pracy musi zająć się osoba z odpowiednimi kompetencjami. W tym czasie szczególnie istotne jest to, by dostarczyć pracownikowi dawkę wiedzy, która go przygotuje do wykonywania obowiązków, ale i wskaże czynniki uciążliwe, szkodliwe i niebezpieczne, a także sposoby chronienia się przed nimi. To elementy niezbędne do zapewnienia minimum bezpieczeństwa zarówno przeszkalanemu, jak i osobom postronnym. 

Kto przeprowadza instruktaż stanowiskowy?

Co do zasady – szkolenia BHP, wraz z instruktażem stanowiskowym, przeprowadza osoba o odpowiednich kompetencjach, znająca zagrożenia i warunki pracy na konkretnym stanowisku. Musi ona również mieć odpowiednią wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Z tego powodu instruktaż stanowiskowy zwykle przeprowadzany jest przez bezpośredniego przełożonego nowo zatrudnionego pracownika (czyli brygadzistę lub kierownika) lub samego pracodawcę. Co istotne – aby mogli oni przeprowadzić takie wdrożenie, sami powinni przejść przez kurs BHP online dla pracodawców i kadry kierowniczej, a dodatkowo – z metodyki szkoleń, wyczulającej na to, jakie kwestie powinny zostać poruszone w trakcie przeszkalania.

Przygotowanie pracownika do bezpiecznego wykonania pracy na określonym stanowisku

Celem instruktażu jest nauczenie nowego pracownika postępowania na danym stanowisku pracy. Chodzi nie tylko o konkretne umiejętności związane z danym zadaniem, ale i metody ochrony siebie i innych przed potencjalnymi, negatywnymi czynnikami. Najważniejsza wiedza dotyczy aspektów niebezpieczeństw dla zdrowia i życia. Zatrudniony powinien dowiedzieć się m.in. o:

  • czynnikach uciążliwych, szkodliwych i zagrażających zdrowiu lub życiu,
  • ryzyku zawodowym, związanym z wykonywaniem obowiązków na danym stanowisku i unikaniem zagrożeń,
  • bezpiecznym i higienicznym realizowaniu zadań.

Poniżej dowiesz się, na jakie elementy i etapy dzieli się instruktaż.

Elementy instruktażu stanowiskowego

Zapoznanie się z warunkami pracy wymaga prezentacji poszczególnych elementów środowiska. W czasie instruktażu więc prezentowane są występujące na stanowisku i w otoczeniu rozwiązania techniczne (maszyny, urządzenia ochronne, media itp.), a także przedmioty mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Kierownik lub pracodawca sam pokazuje również, w jaki sposób należy dane zadania wykonywać, by ich realizacja była zgodna z BHP. A z jakich etapów składa się szkolenie?

Pierwszy krok po pojawieniu się nowego pracownika w pracy to przeprowadzenie z nim wstępnej rozmowy. W tym czasie często instruujący przekazuje informacje o warunkach występujących w danym środowisku, w tym też o ogólnych zagrożeniach i czynnikach uciążliwych czy szkodliwych dla zdrowia. Następny etap instruktażu stanowiskowego obejmuje objaśnienie czekających go zadań. W tym czasie przedstawiane są również poszczególne procesy zachodzące na danym stanowisku.

W kolejnym kroku pracownik, pod okiem instruktora, zaczyna wykonywać próbnie swoje obowiązki. W tym momencie przeprowadzający szkolenie dokonuje ewentualnych korekt w celu prawidłowej realizacji zadań. W późniejszym etapie wciąż przy obecności instruującego nowo zatrudniony zaczyna pracować samodzielnie. Później sposób pracy zostaje sprawdzony i oceniony przez przełożonego prowadzącego kurs.

Kurs online dla osób prowadzących instruktaż stanowiskowy

Jeśli chcesz mieć pewność, że wdrażasz nowych pracowników w odpowiedni sposób – zdecyduj się na szkolenia BHP online z metodyki. E-learning to nie tylko wygoda, ale i atrakcyjna cena. Skorzystaj z oferty, jaką znajdziesz na stronie eszkoleniabhp.com. Dostarczamy profesjonalnie przygotowane materiały szkoleniowe. Nasz kurs kończy się odpowiednim egzaminem, a uzyskana certyfikacja jest respektowana przez organy kontrolne. Skontaktuj się z nami!