Praca w ciąży i przepisy BHP - co musisz wiedzieć?

Data dodania 2023-05-22 10:47:20
Praca w ciąży i przepisy BHP - co musisz wiedzieć?

Szczególne traktowanie przyszłych matek wynika m.in. ze wspomnianego wyżej Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Przepisy te zawierają listę czynności zawodowych, jakich nie należy udzielać ciężarnym i szereg uprawnień wynikających z tego stanu. Poniżej dowiesz się o tym więcej.

Prace zakazane dla kobiet w ciąży

Wspomniane rozporządzenie przewiduje szereg prac zakazanych dla kobiet w ciąży. Wśród nich są obowiązki, których wykonywanie mogłoby się wiązać ze szkodliwością dla zdrowia, a także z dużym wysiłkiem. Warto wiedzieć, że prace dzieli się na kilka kategorii, w tym m.in. na zadania:

  • związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała,
  • szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących dziecko.

W pierwszej grupie są np. prace podczas których:

  • wydatek energetyczny przekracza 5000 kJ w czasie zmiany roboczej lub 20 kJ na minutę podczas wykonywania prac dorywczych,
  • kobieta musiałaby podnosić i przenosić ciężary o określonej masie, na wybraną wysokość lub konkretnych gabarytach,
  • pracownica przewoziłaby ładunki o wskazanej wadze na wózkach 2, 3 i więcej kołowych.

W drugiej grupie natomiast znalazły się m.in. prace:

  • związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręczny transport ciężarów,
  • w mikroklimatach – ziemnym, gorącym, i zmiennym,
  • w warunkach narażanie na działanie pola elektromagnetycznego, promieniowania jonizującego czy nadfioletowego.
  • w hałasie i drganiach,
  • na wysokości oraz grożące ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi,
  • narażające na działanie szkodliwych substancji chemicznych.

Więcej o zakazie wykonywania określonych prac dowiesz się, np. odbywając specjalne szkolenia BHP przez Internet. System e-learning ma liczne zalety, a atrakcyjna cena to tylko jedna z nich. Ponadto pozwala w dogodnym czasie przyswoić wiedzę zaprezentowaną w przystępnej formie, dzięki czemu realizacja zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy staje się łatwiejsza.

Ochrona kobiet w ciąży

Warto wspomnieć o specjalnych uprawnieniach ochronnych. Wymienia się wśród nich m.in. prawo do zachowania dotychczasowego wynagrodzenia, jeśli kobieta ma zmieniane stanowisko. Ponadto przyszłe mamy powinny mieć zapewnione pomieszczenie do odpoczynku gwarantujące możliwość wypoczęcia w pozycji leżącej. Warto dodać, że pracodawca musi również zapewnić opcję zwolnienia na czas badań lekarskich, jeśli te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy.

W końcu do najważniejszych metod ochrony ciężarnych należy zakaz rozwiązywania umowy o pracę. Są od tego jednak pewne wyjątki, w tym, jeśli pracownica:

  • zawiniła, wówczas rozwiązanie odbywa się bez okresu wypowiedzenia,
  • była zatrudniona na okres próbny, nieprzekraczający jednego miesiąca,

lub jeśli pracodawca ogłosił upadłość albo likwidację zakładu.

W przypadku jednak gdy pracownica była zatrudniona na UoP na czas określony lub okres próbny powyżej 1 miesiąca, jeśli jej rozwiązanie ulegałoby po upływie 3. miesiąca ciąży, jej czas obowiązywania zostaje przedłużony do momentu porodu.

Wykonywanie obowiązków zawodowych przez kobiety spodziewające się dziecka

Warto wiedzieć, że jeśli nawet pracownica wykonywała dotychczas obowiązki dozwolone dla kobiet w ciąży, to w ich przypadku również występują pewne ograniczenia. Przykładowo – przyszłe matki pracujące przed monitorami ekranowymi muszą odbyć 10-minutową przerwę po każdych 50 minutach wykonywania swoich zadań. Nie mogą one też pracować w porze nocnej i dłużej niż przez 8 godzin ani być delegowane lub wykonywać zajęć w przerywanym systemie czasu pracy (chyba że w tym ostatnim przypadku wyrażą zgodę).

Sprawdzona dawka wiedzy dostępna od ręki

Powyżej przedstawiliśmy Ci najważniejsze informacje dotyczące praw pracujących kobiet w ciąży, a także obowiązków pracodawców względem nich. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z odpowiednich przepisów lub – w bardziej przystępnej formie – odbywając kurs BHP online dostępne w eSzkoleniaBHP. Szkolenia te pozwalają lepiej zapoznać się z omawianym wyżej zagadnieniem. Dowiedz się więcej o naszej ofercie już teraz!