Praca na mrozie ? co mówią przepisy BHP?

Data dodania 2024-02-02 08:57:39
Praca na mrozie ? co mówią przepisy BHP?

Zima w pełni! Choć przychodzi do Polski falami z różną intensywnością w zależności od regionu, w przypadku kwestii dotyczących BHP często wraca pytanie – co z pracownikami, którzy wykonują pracę na wolnym powietrzu, gdy temperatury spadają poniżej 0° Celsjusza? Jak przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny regulują te kwestie? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym – zachęcamy do lektury tego artykułu.

Praca zimą na otwartej przestrzeni – co reguluje prawo?

W przypadku zamkniętych pomieszczeń wskazuje się, że najniższa temperatura w budynku, gdzie wykonuje się prace fizyczne, nie może schodzić poniżej 14° Celsjusza. Z kolei w miejscu wykonywania lekkich prac fizycznych lub biurowych – 18° C. Wartości te jednak nie mają zastosowania do zadań wykonywanych na zewnątrz. Oczywiście – o ile pracodawca zapewnia i stosowne środki ochrony osobistej, w tym ciepłą odzież. Warto jednak wiedzieć, że zapewnienie odpowiedniego ubrania to nie jedyne zobowiązanie nałożone na zatrudniającego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przepisach BHP związanych z pracą na mrozie, np. na placach budowy, a także zagrożeniach występujących w takich warunkach – czytaj dalej!

Jakie ryzyka występują podczas pracy w niskich temperaturach?

Jednym z największych zagrożeń wiążących się z pracą w takich warunkach jest ryzyko wystąpienia hipotermii. Pojawia się ona w sytuacji, gdy temperatura organizmu spada poniżej 35° Celsjusza. Charakterystyczne objawy dla niej to np. dreszcze, senność, splątanie czy zaburzenia mowy i widzenia. Stan ten może prowadzić nawet do zgonu.

Innym istotnym zagrożeniem są odmrożenia. Występują one w sytuacji, gdy na ciało (zwłaszcza odsłonięte lub źle zabezpieczone) działają temperatury poniżej 0° Celsjusza. Skutki tego wpływu zwykle dotyczą skóry, ale w najcięższych przypadkach obejmują również głębsze tkanki. Najczęściej zdarzają się odmrożenia palców, dłoni, stóp, uszu oraz nosa. Objawami są m.in. zaczerwienienia, uczucie pieczenia i mrowienia. Ciało po dłuższym czasie sinieje i twardnieje. W skrajnych przypadkach – pojawia się martwica.

Poza ww. zagrożeniami wyróżnia się także:

  • odmroziny,

  • tzw. stopy okopowe,

  • odwodnienie,

  • zapalenie górnych dróg oddechowych.

Przepisy BHP dotyczące pracy na mrozie

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w § 45 pkt 4 wskazuje, że stanowiska na zewnątrz w czasie mrozu muszą być zorganizowane tak, aby pracownicy byli osłonięci przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo w załączniku nr 3 można znaleźć § 44, w którym zawarto nakaz zapewnienia zatrudnionym, wykonującym zadania na otwartej przestrzeni pomieszczeń, gdzie będą mogli się ogrzać.

Warto dodać, że w tym przypadku przepisy wyraźnie określają pewne parametry takich obiektów. Pracownicy winni mieć możliwość schowania się przed mrozem (temperatura w takim pomieszczeniu musi wynosić co najmniej 16° Celsjusza), a także przed opadami. Każdemu pracownikowi przysługuje zaś co najmniej 0,1 m² powierzchni. Całe pomieszczenie powinno mieć co najmniej 8 m².

Co w sytuacji, gdy nie ma szansy na zorganizowanie takich schronień? Wtedy na pracodawcy ciąży obowiązek przygotowania odpowiednich urządzeń grzewczych. Jednocześnie musi zadbać o to, aby były one bezpieczne i nie powodowały ryzyka pożarowego. W warunkach szczególnie uciążliwych musi również zadbać o stosowne (nieodpłatne) wyżywienie pracowników.

 

Obowiązki pracodawcy i pracownika

W skrócie ujmując – pracodawca przede wszystkim zapewnia zatrudnionym na otwartej przestrzeni w czasie mrozów środki chroniące przed niskimi temperaturami, w tym:

  • właściwą odzież ochronną,

  • pomieszczenia lub strefy umożliwiające ogrzanie się i schronienie przed czynnikami atmosferycznymi,

  • w określonych sytuacjach – nieodpłatną żywność (posiłki i napoje).

Warto pamiętać, że nie tylko zatrudniający musi spełniać określone obowiązki. Pracownik też powinien przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, m.in. nosząc przydzieloną odzież i zachowując odpowiednie standardy pracy. Może się o tym dowiedzieć, odbywając np. szkolenia okresowe BHP przez Internet.

Znaczenie regularnych szkoleń BHP dla pracodawcy i pracowników – eSzkoleniaBHP.com

Stosowne kursy są istotnym czynnikiem w dbaniu o właściwą ochronę pracowników w każdym środowisku pracy. Dlatego tak ważne jest, aby zatroszczyć się o to, by każda zatrudniona osoba przez nie przeszła. Firma eSzkoleniaBHP od lat specjalizuje się w edukacji w tym zakresie. Oferujemy m.in. szkolenia okresowe BHP z audiodeskrypcją, a także pakiety szkoleniowe dla pracodawców. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości materiałach edukacyjnych – zachęcamy do skorzystania z usług!