Kontrola trzeźwości w miejscu pracy ? czy to konieczność?

Data dodania 2023-03-06 21:42:05
Kontrola trzeźwości w miejscu pracy ? czy to konieczność?

Alkohol w miejscu pracy… Niestety, sytuacje, gdy pracownicy spożywają go podczas wykonywania swoich obowiązków lub pojawiają się w stanie po użyciu w miejscu ich realizacji, wciąż zdarzają się zbyt często i to mimo faktu, że pracodawcy, organizując szkolenia BHP (w tym online), dostarczają zatrudnionym informacji o konsekwencjach bycia pod wpływem alkoholu. Choć kwestia ta uregulowana była prawnie już wcześniej, to w roku 2023 wchodzą przepisy, które rozjaśniają zasady postępowania w takiej sytuacji. Dowiedz się więcej poniżej.

Trzeźwość w miejscu pracy, a Kodeks Pracy

Obecne przepisy nie wymagają wprost od pracownika bycia trzeźwym w miejscu zatrudnienia. Nie wynika to ani z Kodeksu pracy, ani nawet dotyczących BHP. Dlatego podstawę o zakazie spożywania alkoholu i bycia nietrzeźwym w pracy stanowią doktryna i orzecznictwo, w tym m.in. orzeczenia SN. W skrócie – wymagają one pozostawania w gotowości do wykonywania pracy w stanie trzeźwości przez cały okres świadczenia pracy.
Nowelizacja ustawy wnosi istotne zmiany w zakresie kontroli trzeźwości. Ujednolicają one obecne regulacje i czynią je bardziej przejrzystymi. Wskazują moment, kiedy takie badanie można przeprowadzić, a także kto je wykonuje. Co istotne – dotychczas takim testom podlegali przede wszystkim pracownicy będący z pracodawcą w stosunku pracy. Nowe prawo pozwala na sprawdzenie trzeźwości również osób działających w danej firmie na podstawie umów cywilnoprawnych. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz poniżej.

Kiedy można skontrolować pracownika?

Dotychczas pracownicy mogli być kontrolowani pod tym kątem jedynie w sytuacji, gdy zachodziło przypuszczenie, że są nietrzeźwi lub w stanie po spożyciu (nieskoordynowane ruchy, bełkotliwa mowa lub zapach alkoholu). Wprowadzane zmiany zezwalają na wykonanie badań w sytuacji, gdy jest to niezbędne, aby zapewnić ochronę życia lub zdrowia pracowników czy innych osób. Drugą przesłankę stanowi konieczność zabezpieczenia mienia.
Ponadto pracodawcy mogą kontrolować osoby zatrudnione w firmie, jak i działające na umowach cywilnoprawnych nie tylko w przypadku podejrzenia nietrzeźwości. Nowe przepisy zezwalają na wykonywanie testów prewencyjnie i wyrywkowo, co musi zostać ujęte w regulaminie danego przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że sami pracownicy muszą być poinformowani o takich przepisach, co warto zrobić np. podczas szkolenia BHP online, które dla Ciebie wykona m.in. firma eSzkoleniaBHP.

Kto przeprowadza kontrolę trzeźwości?

Poważne zmiany weszły także w zakresie tego, kto może wykonać tego typu badania. Do tej pory pracodawca czy inna osoba odpowiedzialna za zespół musiała wezwać odpowiednie służby porządkowe, zwykle policję. Choć dalej istnieje taka opcja, to kierownicy i właściciele firm zyskali uprawnienia umożliwiające im samodzielne wykonywanie testów metodami niewymagającymi badań laboratoryjnych. Alkomat musi jednak być odpowiednio skalibrowany, co z kolei powinno być potwierdzone stosowną dokumentacją.

Kontrola trzeźwości

Obowiązkiem pracodawcy w przypadku przypuszczenia u pracownika stanu nietrzeźwości jest niedopuszczenie go do wykonywania jego zadań i zapewnienie mu godnego traktowania i bezpieczeństwa podczas tego typu badań. Szczegółowe wytyczne z kolei muszą być zawarte w regulaminie, by każdy wiedział, jak ono wygląda. Nowozatrudnieni również muszą je poznać – najlepiej przekazać wiedzę na ich temat podczas szkolenia wstępnego BHP. Zmiany w nich, nim wejdą w życie, powinny być obwieszczone z 14-dniowym wyprzedzeniem.
Jeśli automat wykaże obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, wskazując stan po użyciu (określony w ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi), pracodawca ma obowiązek odsunąć pracownika od wykonywanej pracy.

Konsekwencje nietrzeźwości w pracy

Sytuacja, gdy pracownik jest w stanie po użyciu alkoholu lub spożywa go w pracy, nie może być tolerowana. Szkolenie BHP dla pracodawców online dostarcza informacji o uprawnieniach w zakresie karania takich osób. Obcięcie pensji za godziny, gdy zatrudniony miał świadczyć pracę, to jedna z opcji. Ponadto zatrudniający ma prawo go obciążyć karą pieniężną, a w przypadku uszkodzenia mienia firmy – kosztami za szkodę. Ostateczność to zwolnienie dyscyplinarne. Najlepiej jednak przeciwdziałać takim sytuacjom, budując świadomość konieczności pozostawania trzeźwym. Pomogą Ci w tym atrakcyjne cenowo kursy przez Internet oferowane przez naszą firmę. Sprawdź je teraz!