Kiedy przeprowadzić szkolenie BHP dla pracowników robotniczych?

Data dodania 2023-04-19 12:30:31
Kiedy przeprowadzić szkolenie BHP dla pracowników robotniczych?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom właściwych instrukcji dotyczących wykonywanej przez nich pracy. Dotyczy to nie tylko sposobu realizacji obowiązków, ale i zasad bezpieczeństwa. Zarówno osoby na stanowiskach biurowych, jak i robotniczych muszą przejść wstępne szkolenie BHP, a następnie okresowe, które mogą odbyć się online lub w formie instruktażu dla robotników. Kiedy i jak należy przeprowadzić takie kursy?

Przepisy BHP, a praca fizyczna

Posiłkując się „Organizacją i zarządzaniem” Jana Zieleniewskiego, można stwierdzić, że praca fizyczna wiąże się z obowiązkami absorbującymi przede wszystkim układ mięśniowy pracownika wraz z centralnym układem nerwowym na poziomie dokonywania spostrzeżeń, podejmowania decyzji etc. Angażuje przy tym wysiłek umysłowy w zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych na danym stanowisku – im one bardziej zaawansowane, tym mocniej. Dzieli się ją m.in. na lekką i ciężką (m.in. gdy wydatek energetyczny wynosi powyżej 6300 kJ u mężczyzn lub 4200 kJ u kobiet). Ponadto rozróżnia się prace:

  • na wysokości,
  • spawalnicze,
  • z niebezpiecznymi substancjami,
  • narażające na porażenie przez urządzenia pod wysokim napięciem.

W związku z zagrożeniami i czynnikami szkodliwymi, jakie występują w takich warunkach, przestrzeganie przepisów BHP jest szczególnie istotne. Aby jednak się do nich stosować – pracownicy muszą je poznać w czasie odpowiednich kursów.

Szkolenie wstępne i okresowe na stanowiskach robotniczych

Instruktaż i wstępne szkolenie BHP to warunek dopuszczenia osób zatrudnionych do wykonywania powierzonych im obowiązków. Oprócz tego jednak bardzo ważne są kursy okresowe, odbywające się cyklicznie. W ramach takich zajęć pracownicy mają sposobność uzupełnienia i uaktualnienia wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, a także na konkretnym stanowisku. Materiał musi obejmować też tematykę potencjalnych zagrożeń, sposobów przeciwdziałania im lub unikania ich oraz postępowania w sytuacjach, gdy doszło do wypadku.

Jak często musi odbywać się szkolenie okresowe BHP? Pierwsze powinno być przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy od objęcia konkretnego stanowiska. Kolejne natomiast trzeba przejść w ciągu 3 kolejnych lat, chyba że konkretni pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne -  wówczas muszą oni przystępować do kursów co roku.

Warto wiedzieć, że to nie jedyna sytuacja, gdy okres ten jest krótszy. W przypadku, gdy zmieniają się warunki techniczne na danym stanowisku lub wdrożono nowe systemy bezpieczeństwa – pracodawca powinien jak najszybciej zapewnić stosowny kurs, aktualizujący wiedzę.

Narażenie na działanie czynników niebezpiecznych

W każdym środowisku pracy występują pewne czynniki wpływające na stan zdrowia, dzielące się na:

  • uciążliwe,
  • szkodliwe,
  • niebezpieczne.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić wszelkie środki bezpieczeństwa zatrudnionym, chroniące przed nimi, począwszy od rozwiązań technicznych (np. osłon, barierek lub uprzęży) po odpowiednią odzież roboczą. Oprócz tego jednak konieczne jest przekazanie informacji na ten temat w czasie szkoleń okresowych BHP, w tym dotyczących zasad zachowań w takich warunkach, obejmujących także kwestie związane z wypoczynkiem, wpływającym na poziom koncentracji i przekładającym się na bezpieczeństwo zarówno danego pracownika, jak i osób postronnych.

Postępowanie w razie wypadku w czasie pracy

Niezależnie, czy to seminarium, instruktaż stacjonarny, czy e-learning, szkolenie BHP powinno obejmować zasady postępowania w razie wystąpienia wypadku, najlepiej rozdzielając je na kolejne kroki – począwszy od poinformowania o zdarzeniu, przez zabezpieczenie miejsca wypadku, po utworzenie zespołu, który zbada okoliczności i sporządzi stosowny protokół.

Szkolenia BHP w trosce o pracowników robotniczych

Bezpieczeństwo pracowników i innych osób, przebywających na obszarze wykonywanych określonych zadań to wartość nadrzędna. Szczególnie gdy tyczy się to pracy fizycznej. Dlatego należy zadbać o to, by zatrudnieni mieli ukończone odpowiednie szkolenia BHP – wstępne, jak i okresowe. Dla pozostałych grup pracowników dedykujemy E-learning, czyli kurs online - to wygodna forma odświeżenia i uaktualnienia wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki jest koszt takich zajęć – sprawdź cennik na naszej stronie. Zachęcamy do skorzystania z oferty na eszkoleniabhp.com.