Jakie przepisy BHP chronią pracownika młodocianego?
Data dodania 2024-08-21 12:58:51Pracodawcy zatrudniający pracowników młodocianych powinni znać przepisy BHP, które ich dotyczą. Sprawdź, kogo określamy mianem pracownika młodocianego, jak długo mogą pracować takie osoby i których zadań nie powinny wykonywać!
Kogo określamy jako pracownika młodocianego i kiedy można go zatrudnić?
Definicję pracownika młodocianego możemy znaleźć w Kodeksie Pracy, a konkretnie w art. 190 w dziale dziewiątym. Zgodnie z jej treścią: "Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat". Dodatkowo przepisy wyszczególniają, których konkretnie młodocianych wolno zatrudniać. Chodzi o osoby, które ukończyły co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i jednocześnie mogą przedstawić świadectwo lekarskie, które stwierdza, że dana praca nie zagrozi ich zdrowiu.
Jak długo mogą pracować pracownicy młodociani?
Pracodawcy, którzy rozważają zatrudnienie pracownika młodocianego, powinni wiedzieć, jak długo mogą pracować takie osoby. Mowa tutaj o maksymalnym dobowym czasie pracy oraz przerwach. Obydwa zagadnienia zostały zawarte w Kodeksie Pracy.
Maksymalny dobowy czas pracy
Jeśli chodzi o maksymalny dobowy czas pracy, to szczegóły zawarto w art. 200 Kodeksu pracy. Wynika z niego, że: "Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu". Co ważne, pracownik młodociany, który nie ukończył 16 lat, może pracować nie więcej niż 6 godzin (po ukończeniu 16 lat jest to 8 godzin). Co więcej, w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych, młodociany nie może pracować więcej niż 2 godziny. W okresie uczęszczania do szkoły tygodniowy czas pracy takiej osoby nie może przekroczyć 12 godzin.
Przerwy dla młodocianych
Ważne są również zasady dotyczące przerw dla pracowników młodocianych. W przypadku, gdy dobowy wymiar pracy przekracza 4,5 godziny, to wówczas przerwa zatrudnionego młodocianego powinna trwać nieprzerwanie 30 minut. Przy okazji, warto również wspomnieć o urlopie. Przepis zawarty w art. 205 Kodeksu Pracy mówi o tym, że: "Młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych".
Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i nocnych
Kodeks pracy mówi również o pewnych zakazach. Chodzi o art. 203, z którego wynika, że takiej osoby nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych i nocnych. Co więcej, zgodnie z przepisami: "Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę".
Jakie zadania są zakazane dla młodocianych?
Osoby zatrudnione jako pracownicy młodociani nie mogą wykonywać pewnego rodzaju zadań. Pracodawcy, którzy decydują się na przyjęcie do swojej firmy młodocianych, powinni o tym wiedzieć. Czego konkretnie nie powinni robić pracownicy młodociani? Chodzi o prace wzbronione, które są wyszczególnione w wykazie zawartym w rozporządzeniu Rady Ministrów. Chodzi tu między innymi o prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym (np. prace załadunkowe bądź wyładunkowe), prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu (np. prace związane z ubojem zwierząt) czy prace, przy których następuje ryzyko szkodliwego działania różnych czynników (fizycznych, chemicznych bądź biologicznych).
Istotny jest jednak inny przepis zawarty w art. 203. Chodzi o to, że: "Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może zezwolić na zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych, jeżeli jest to potrzebne do odbycia przygotowania zawodowego, określając jednocześnie warunki zapewniające szczególną ochronę zdrowia młodocianych zatrudnionych przy tych pracach".
Czy pracowników młodocianych obowiązują szkolenia BHP?
Pracowników młodocianych obowiązują szkolenia wstępne BHP. Zatrudnienie takiej osoby powinno uwzględniać odpowiednie przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które zapozna młodocianego z zagrożeniami mogącymi wystąpić na danym stanowisku.
Poszukujesz firmy, która w kompleksowy sposób pomaga w BHP? Szkolenie pracodawcy również jest istotne, by mógł on zapewnić swoim podwładnym właściwe warunki do pracy. Zapewniamy profesjonalny e-learning BHP, a także dogodne warunki współpracy. Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na ewentualne pytania dotyczące naszej oferty!
Apteczka pierwszej pomocy w firmie. Co powinna zawierać?
Hałas w miejscu pracy. Jak wpływa na zdrowie pracowników i jakie normy BHP obowiązują?
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Czym jest i dlaczego warto przejść to szkolenie?
Szkolenie BHP dla branży IT. Co musisz wiedzieć?
Jakie kary grożą pracodawcom za nieprzestrzeganie przepisów BHP?