Jakie kary grożą pracodawcom za nieprzestrzeganie przepisów BHP?
Data dodania 2024-08-21 12:56:04Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy to istotny element z punktu widzenia kształcenia właściwych warunków pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie jest ich znaczenie i czym może grozić naruszenie poszczególnych zasad.
Znaczenie przepisów BHP w miejscu pracy
BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena pracy, stanowi zbiór przepisów, które dotyczą, jak sama nazwa wskazuje, bezpiecznego i higienicznego wykonywania swoich obowiązków przez pracowników danego przedsiębiorstwa. Przestrzeganie tych zasad może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wypadków, a także chorób zawodowych. Wykształtowanie w przedsiębiorstwie odpowiednich wzorców zgodnie z poszanowaniem przepisów BHP może również pozytywnie wpłynąć na morale pracowników oraz być jednym z elementów sukcesu firmy.
Podstawy prawne BHP w Polsce
Wzmiankę o bezpieczeństwie i higienie pracy można znaleźć w Konstytucji, a konkretniej w artykule 66. Zgodnie z jego treścią: "Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa". Więcej szczegółów, takich jak na przykład podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP czy podstawowe obowiązki pracownika w zakresie BHP zostało zawartych w dziale dziesiątym Kodeksu Pracy. Warto zaznaczyć, że w Polsce, za egzekwowanie przepisów związanych z prawem pracy, w tym BHP, odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy – PIP.
Główne obowiązki pracodawców
Wcześniej wspomniany Kodeks Pracy wyszczególnia podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP. Rzeczone zasady zostały zawarte w artykule 207. Przepisy wyglądają następująco:
- pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie pracy (na zakres odpowiedzialności nie wpływają obowiązki pracowników od BHP czy specjalistów zewnętrznych, o których mowa w art. 237),
- pracodawca jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie warunków do pracy zgodnych z zasadami BHP,
- koszty działań w zakresie BHP ponoszone przez pracodawcę nie mogą obciążać pracowników,
- pracodawca i osoby kierujące pracownikami muszą znać przepisy o ochronie pracy (w tym przepisy i zasady BHP) w zakresie niezbędnym do wykonywanych przez nich obowiązków.
Powyższe obowiązki to podstawowe przepisy. W Kodeksie Pracy znajdują się jeszcze obowiązki w zakresie informowania, współdziałania pracodawców, udzielania pierwszej pomocy czy obowiązki w przypadku zaistnienia sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników.
Rodzaje kar za naruszenie przepisów BHP
Jak już zostało wcześniej wspomniane – za egzekwowanie przepisów związanych z BHP odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy. W przypadku wykazania uchybień, pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Kary finansowe
Najczęściej są praktykowane kary finansowe. Mogą one zostać nałożone w sytuacji nieprzestrzegania zasad BHP. W takim przypadku pracodawcy grozi grzywna od 1000 do nawet 30000 zł.
Kary administracyjne
Warto wiedzieć, że kary finansowe to nie wszystko. Pracodawca, w którego zakładzie pracy nie są przestrzegane przepisy BHP może spodziewać się chociażby zamknięcia stanowisk pracy, które stwarzają zagrożenie.
Odpowiedzialność karna
W skrajnych przypadkach pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W takiej sytuacji, jak wynika z kodeksu karnego (a konkretniej art. 220) kara może wynieść do 3 lat pozbawienia wolności.
Jak unikać kar?
Prawdopodobnie większość pracodawców chciałaby uniknąć kar. Wobec tego należy bezapelacyjnie znać i przestrzegać przepisów związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pomocne mogą okazać się szkolenia BHP e-learning.
Dobre praktyki i działania proaktywne
Działania proaktywne z pewnością pozwolą zmniejszyć ryzyko ewentualnych kar. Kurs BHP dla pracowników czy też przeprowadzenie audytu przez specjalistów z pewnością mogą pomóc. Ważne jest również inwestowanie w nowe technologie oraz środki ochrony, które zminimalizują ryzyko ewentualnych wypadków.
Postaw na profesjonalne szkolenia BHP
Chcesz mieć pewność, że warunki pracy w twojej firmie będą spełniać określone wymagania? Zorganizuj z nami internetowe szkolenie BHP! Zapewniamy dogodne warunki współpracy, profesjonalne podejście oraz korzystne ceny. Skontaktuj się z nami – chętnie opowiemy więcej o szczegółach naszej oferty.
Apteczka pierwszej pomocy w firmie. Co powinna zawierać?
Hałas w miejscu pracy. Jak wpływa na zdrowie pracowników i jakie normy BHP obowiązują?
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Czym jest i dlaczego warto przejść to szkolenie?
Szkolenie BHP dla branży IT. Co musisz wiedzieć?
Jakie przepisy BHP chronią pracownika młodocianego?