Jak ustalane są przyczyny wypadku przy pracy?

Data dodania 2023-01-23 13:00:02
Jak ustalane są przyczyny wypadku przy pracy?

Chwila nieuwagi, niewłaściwe zabezpieczenie lub po prostu pech – przyczyn wypadku przy pracy może być wiele. Nierzadko jest to niedopełnienie pewnych obowiązków pracownika czy pracodawcy w zakresie BHP – brak odpowiednich szkoleń, elementów zabezpieczających urządzenie czy oporządzenia, które podnosi bezpieczeństwo pracowników. Kiedy jednak już taki wypadek się zdarzył, kluczowe jest ustalenie jego przyczyn. W jaki sposób się je bada i dlaczego?

Czym jest dokładnie wypadek przy pracy i czemu się je bada?

Wyjaśniając – wypadkiem przy pracy jest nagłe wydarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, a jego skutkiem jest uraz lub śmierć. Konieczny warunkiem jest tutaj to, że ów wypadek musi być związany z pracą pracownika. Można je jeszcze dzielić na kolejne kategorie jak zbiorowy, śmiertelny, ciężki czy lekki.
Czemu natomiast je badamy? Z prostej przyczyny – wyjaśniając, co doprowadziło do tego, że jedna lub kilka osób zatrudnionych w zakładzie uległo wypadkowi, można skutecznie zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości. Chodzi tu wszak o bezpieczeństwo pracowników, jak i wszystkich innych, przebywających na terenie zakładu.

Jak ustalić przyczyny wypadku?

Przede wszystkim – nie warto się spieszyć. Ustawodawca wyznaczył pracodawcy 14 dni na ustalenie przyczyn. Dlatego też ten czas trzeba wykorzystać w pełni, by kompleksowo zbadać, co było powodem odniesienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pracownika.
Pierwszym, co powinno się zrobić, to przede wszystkim opisać miejsce wypadku – każdy opisany detal może zaważyć na finale postępowania. Z drugiej strony ważne jest, by każdy poszkodowany, jeśli istnieje taka możliwość, przedstawił swoją wersję wypadków. Należy też zebrać relacje świadków – to pomoże ustalić potencjalne przyczyny z różnych perspektyw. Ostatecznie warto też postarać się o opinię lekarską dot. urazu. Trzeba pamiętać, aby te cztery kroki wykonać jak najszybciej – ślady na miejscu wypadku szybko mogą się zatrzeć, podobnie jak pamięć uczestników zdarzenia.
Kolejnym etapem jest badanie dowodów – nagrania z monitoringu w miejscu wypadku, przeprowadzenie audytu, weryfikacja rejestru czasu pracy, a także wielu innych elementów. Warto poświęcić im maksymalnie dużo czasu, szczególnie jeśli chodzi o wszelką dokumentację, związaną ze sprzętem (można zwrócić się do producenta o opinię dot. urządzenia, jeśli to przy nim miał miejsce wypadek).

Zespół powypadkowy

Jaki natomiast jest skład zespołu powypadkowego? Co do zasady – powinny być to zawsze dwie osoby: specjalista ds. BHP, będący reprezentantem pracodawcy, a także społeczny inspektor pracy albo przedstawiciel pracowników. Mogą oni korzystać z opinii ekspertów, ale tylko ta dwójka powinna stanowić zespół, który bada przyczyny i na koniec sporządza odpowiedni protokół po wypadku, który musi być gotowy w ciągu 14 dni od zdarzenia.

Jakich błędów należy unikać?

Przede wszystkim trzeba uważać przy określaniu nazwy przyczyny, by nie pomylić jej ze zdarzeniem. Tym samym powodem wypadku nie będzie zmiażdżenie dłoni przez prasę hydrauliczną, a brak odpowiedniego zabezpieczenia lub nieodpowiednie zachowanie obsługującego. Każdą sprawę należy również traktować indywidualnie – nawet jeśli zachodzą podobieństwa co do różnych zdarzeń, to ich źródło może być zupełnie odmienne. Same przyczyny warto również precyzyjnie opisać, nie pozostawiając miejsca na domysły czy dowolne interpretacje – może to działać na niekorzyść pracodawcy. W ustalaniu powodów przydaje się również orzecznictwo sądowe, w którym precyzyjnie nazwano i wyjaśniono niektóre z nich.

To podstawowe czynności, jakie należy wykonać w sytuacji, gdy doszło do wypadku. Rzetelne ustalenie przyczyn przez zespół, bez presji, by jak najszybciej sprawę „załatwić”, zwiększa prawdopodobieństwo odkrycia rzeczywistych powodów, przez które doszło do zdarzenia.