Jak rozwiązania BHP przekładają się na wyniki ekonomiczne firmy?
Data dodania 2024-05-28 12:46:37Dbałość o bezpieczeństwo i stosowne warunki pracy w firmie stanowi prawny obowiązek jej właściciela. Warto jednak wiedzieć, że zapewnienie właściwej ochrony – zarówno zbiorowej, indywidualnej, jak i zadbanie o rozwiązania zmniejszające wpływ czynników niebezpiecznych czy szkodliwych, ma także realne przełożenie na finanse firmy. Jak wdrożenie odpowiednich norm, ale i m.in. internetowe szkolenie BHP, może przełożyć się na sytuację finansową przedsiębiorstwa? Sprawdź to!
Jak BHP wpływa na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa
Zapewnienie właściwych warunków zatrudnienia realnie przekłada się na to, jaka jest kondycja ekonomiczna firmy. Z jednej strony bowiem – dbałość m.in. o właściwą ergonomię, mikroklimat i inne czynniki, oddziałujące na pracowników w – nazwijmy to – zwykłych okolicznościach, ma duże znaczenie dla ich produktywności. Z drugiej – ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka ponoszenia konsekwencji finansowych i utraty wykwalifikowanego specjalisty. Poniżej przyglądamy się tym zagadnieniom bliżej.
Statystyki dotyczące wypadków w pracy i ich konsekwencje
Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w Polsce wynosiła 87622 (w tym 303 odniosła śmierć). W kolejnych, wybranych latach wartości te prezentowały się następująco:
- w 2017 – 88 330/269 przypadków śmiertelnych,
- w 2020 – 62 740/189 przypadków śmiertelnych,
- w 2023 – 68 663/168 przypadków śmiertelnych.
Powyższe dane wskazują, że, choć liczba wypadków się waha, a w ostatnim czasie notuje się wzrost zdarzeń (w tym też liczba poszkodowanych na 1000 pracujących), to spada m.in. ilość zgonów skutku wypadków, jak i ciężkich obrażeń. Niemniej w wielu tych sytuacjach dochodzi do czasowej lub trwałej niezdolności do pracy.
Te z kolei wynikają również z mocy prawa. Jeśli bowiem PIP dowiedzie, że pracodawca zaniedbał zasady BHP, wówczas mogą zostać nałożone na niego kary grzywny (w najlepszym przypadku). Ponadto nierzadko pojawia się konieczność wypłacania renty poszkodowanemu lub jego bliskim. Wypadki bywają też przyczyną kryzysu wizerunkowego, co może prowadzić do zmniejszenia liczby zamówień.
Rola BHP w zapobieganiu wypadkom i chorobom zawodowym
Dbałość o odpowiednie warunki pracy ma więc niebagatelne przełożenie na finanse firmy. Przede wszystkim dopełnienie tych obowiązków – tj.:
- zapewnienie osobom w firmie ochrony indywidualnej i zbiorowej,
- ograniczenie czynników niebezpiecznych i szkodliwych,
- wdrażanie procedur mających na celu wypracowanie dobrych praktyk,
- nadzór ze strony służby BHP etc.,
znacznie ogranicza wystąpienie chorób zawodowych czy wypadków. Istotnym elementem dbałości o bezpieczeństwo stanowi m.in. wstępny lub okresowy kurs BHP, który może odbyć się online.
Bezpośrednie korzyści ekonomiczne z inwestycji w BHP
Choć wdrażanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w pracy kojarzy się z wydatkami, to wyróżnia się szereg zalet takiego kroku. Warto nadmienić, że są to bezpośrednie korzyści będące w ścisłej korelacji z inwestycją w BHP. Do głównych należy m.in. obniżenie kosztów związanych z wypadkami i chorobami zawodowymi. Z drugiej strony – przykładowo – regularna konserwacja urządzeń wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale może też obniżyć wydatki na ich użytkowanie (np. zamiast konieczności zakupu nowego sprzętu należy wymienić jedynie pewien komponent).
Obniżenie kosztów związanych z wypadkami i chorobami zawodowymi
Zdecydowanie największe znaczenie mają w tym przypadku koszty związane z ewentualnymi zdarzeniami, w wyniku których pracownicy odnieśli uszczerbek na zdrowiu. Wyżej wskazaliśmy, że wypadki mogą słono kosztować pracodawcę.
Zmniejszenie wpływu czynników szkodliwych ogranicza ryzyko zapadania na choroby – nie tylko zawodowe, ale i inne. Przykładowo – właściwa wentylacja i warunki klimatyczne w pomieszczeniu biurowym mogą korzystnie oddziaływać na kondycję zdrowotną pracowników. To z kolei wiąże się z potencjalnym zmniejszeniem zapadalności w kadrze na choroby sezonowe, a tym samym – redukcją strat związanych z absencją.
Pośrednie korzyści ekonomiczne z efektywnego wdrażania BHP
Poza bezpośrednimi zaletami wdrożenia norm bezpieczeństwa w firmie są także te, których nie widać na pierwszy rzut oka. W tym przypadku mowa o m.in. wzroście produktywności zatrudnionych oraz poprawie wizerunku, choć nie tylko. Warto bowiem dodać, że odpowiednie warunki BHP to również obniżenie ryzyka utracenia zysków i potencjalna – w strategicznym ujęciu – możliwość obniżenia składki ubezpieczeniowej.
Wpływ na produktywność i efektywność pracowników
Właściwe warunki pracy, jak i pewność bezpieczeństwa sprawiają, że zatrudnieni wykazują się większą efektywnością. To z kolei przekłada się na zyski firmy. Często komfort funkcjonowania przekłada się również na ograniczenie nadgodzin, co zmniejsza koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo – przy niższej absencji pracowników, spadają wydatki związane z fluktuacją kadr, a co za tym idzie – kształceniem nowych, nawet tylko tymczasowych, specjalistów. Czasem jednak nie da się tego uniknąć. Wówczas warto optymalizować te koszty, wybierając m.in. e-learning BHP.
Poprawa wizerunku firmy i relacji z interesariuszami
Obecnie wielu partnerów biznesowych zwraca uwagę nie tylko na jakość produktu, ale i standardy pracy w danym zakładzie. Ma to więc ogromne znaczenie wizerunkowe. Oznacza to, że inwestycja w bezpieczeństwo i ochronę pracowników może mieć ogromny wpływ na postrzeganie przedsiębiorstwa wśród klientów. Odpowiednie certyfikacje mogą zachęcić zainteresowanych konkretnymi produktami lub usługami do skorzystania z oferty danej organizacji.
Znaczenie ciągłego kształcenia i poprawy praktyk BHP w firmach
Wdrożenie najlepszych zabezpieczeń, systemów przeciwpożarowych etc., nie odniesie rezultatu, jeśli kadry w firmie nie mają najważniejszego narzędzia – wiedzy, jak postępować bezpiecznie. Dlatego tak istotnym elementem dbania o właściwe warunki są okresowe i wstępne kursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Misją naszej firmy jest dostarczanie rzetelnych informacji pracownikom z różnych branż. Oferujemy profesjonalne internetowe szkolenie BHP. By dowiedzieć się więcej o naszych pakietach – zachęcamy do kontaktu.
Apteczka pierwszej pomocy w firmie. Co powinna zawierać?
Hałas w miejscu pracy. Jak wpływa na zdrowie pracowników i jakie normy BHP obowiązują?
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Czym jest i dlaczego warto przejść to szkolenie?
Szkolenie BHP dla branży IT. Co musisz wiedzieć?
Jakie przepisy BHP chronią pracownika młodocianego?