Jak dezynfekować miejsce pracy?

Data dodania 2020-04-06 21:45:57
Jak dezynfekować miejsce pracy?

Dezynfekowanie miejsca pracy to bardzo ważny proces. Powinno wykonywać się go regularnie. Szczególnie istotne jest to, teraz kiedy panuje światowa epidemia koronawirusa. Odkażanie stanowiska to podstawowa czynność, która zmniejsza ryzyko zakażenia. Należy ją przeprowadzać nawet w normalnych warunkach, kiedy pandemia groźnego wirusa nie dotyka wszystkich państw, chociażby dlatego, żeby chronić się przed przeziębieniami i innymi rodzajami infekcji. Nasze szkolenia BHP w postaci e-learning zawierają dokładny tutorial, jak powinno się dbać o higienę w strefie zatrudnienia. Dziś prezentujemy najważniejsze zasady.

Czyszczenie a dezynfekcja


Pojęcia te często uznawane są za tożsame. W rzeczywistości są to jednak inne rodzaje pracy. Czyszczenie ma na celu usunięcie brudu i zarazków, podczas gdy zadaniem dezynfekcji jest ich zabicie. Ten drugi typ postępowania jest skuteczniejszy. Mycie przedmiotów pozwala pozbyć się z ich powierzchni jedynie części szkodliwych drobnoustrojów, a te pozostałe wciąż stanowią zagrożenie. Dlatego każdy profesjonalny kurs BHP radzi, by stosować obydwa działania. Sprzątanie zmniejszy ilość niebezpiecznych mikroorganizmów, a dodatkowa dezynfekcja zniszczy ich resztki. Dzięki temu pracownik będzie mógł realizować swoje powinności bez obaw o własne zdrowie.

Jakich środków używać?


Do czyszczenia należy wykorzystywać preparaty przeznaczone do mycia poszczególnych materiałów. Wystarczy zakupić standardowy płyn do mebli czy tworzyw sztucznych. Jeśli nie ma do nich dostępu, wystarczy płyn do naczyń lub nawet zwykłe mydło. Skutecznie usuwają one zabrudzenia i zarazki, a nawet mogą je neutralizować. Do dezynfekcji przewidziane są specjalne substancje o silnie chemicznym składzie. Co więcej, powinny one być na bazie alkoholu (min. 60%)
Jeżeli w zakładzie pracy nie ma takich środków, a w danym momencie ciężko je dostać w sklepie, można przygotować je samodzielnie na bazie spirytusu. Jako zamiennik zaleca się także używania płynów do spryskiwaczy lub denaturatu. Nasze szkolenie bhp przeprowadzane przez internet podpowie Ci, jakie chemikalia są najefektywniejsze.

Co podlega dezynfekcji?



W czasach pandemii należy dbać o czystość zarówno przedmiotów, z których korzysta wiele osób, jak i tych przeznaczonych jedynie dla konkretnych pracowników. Zarazki do zakładu może przynieść każdy. Dlatego najważniejsze jest, by dezynfekować maszyny, wspólne urządzenia jak drukarki, xero, czajniki elektryczne, lodówkę itp. Wszyscy zatrudnieni powinni dbać również o swój sprzęt, czyli biurko, klawiaturę, myszkę, monitor itp.
Należy mieć na uwadze, że chwile wcześniej mogło się dotknąć przedmiotu, na którym znajdują się drobinki wirusa. Jeśli w takiej sytuacji nie umyje się rąk, przeniesie się go do własnego stanowiska. Oczywiście regularne odkażanie rąk to podstawowa czynność. Dobre szkolenie ogólne BHP zapoznaje ze szczegółami dotyczącymi tego, jak przenoszą się zarazki i jak temu przeciwdziałać.

Jak często należy dbać o przedmioty?


Nie istnieje żadna sztywna reguła, która mówi, co ile należy czyścić swoje miejsce pracy. Nie chodzi o bezmyślne powielanie czynności z zegarkiem w ręku. Dezynfekcję trzeba przeprowadzać za każdym razem, kiedy zaistnieje ryzyko pojawienia się groźnych mikroorganizmów. Każdy pracownik powinien ją wykonywać, jeśli w jego strefie znajdą się inne osoby. W przypadku przedmiotów ogólnodostępnych należy je spryskiwać odpowiednim detergentem po każdym użyciu.

Podsumowanie


Higieny w pracy nie wolno bagatelizować. Jest ona szczególnie ważna, kiedy społeczeństwo boryka się z pandemią. Żeby dobrze przygotować się do odpowiedzialnego wykonywania obowiązków służbowych i bezpiecznego obcowania z pozostałymi zatrudnionymi, należy przejść odpowiedni kurs i stosować się do poznanych w nim zaleceń. Najlepiej odbyć internetowe szkolenie BHP. Zdalne zajęcia wykluczają kolejny potencjalny czynnik roznoszenia zarazków, jakim byłoby bezpośrednie spotkanie trenerem.