Dowiedz się, czym jest zespół powypadkowy w miejscu pracy

Data dodania 2023-08-22 09:52:53
Dowiedz się, czym jest zespół powypadkowy w miejscu pracy

Każdy zakład pracy może być miejscem wypadku. Niekiedy wynikają one ze zdarzeń losowych, a innym razem powstają przez błąd czy nieuwagę. Określenie przyczyn i ewentualnych winnych wymaga specjalnego śledztwa. Tym zaś zajmuje się zespół powypadkowy. Czym jest? Kiedy i dlaczego dokładnie powołuje się taką grupę? O tym piszemy w dzisiejszym artykule. Przeczytaj go, by dowiedzieć się więcej.

Kiedy i po co powołuje się zespół powypadkowy?

Celem utworzenia tego organu jest ustalenie okoliczności i przyczyn, jakie doprowadziły do wypadku przy pracy. Zespół powypadkowy powstaje w sytuacji, gdy jeden lub kilku pracowników zostało poszkodowanych podczas takiego zdarzenia.

Wśród zadań wykonywanych przez członków opisywanego organu wymienia się m.in. sprawdzenie:

  • stanu urządzeń i maszyn znajdujących się na danym stanowisku,

  • ogólnych warunków pracy w miejscu zdarzenia.

Ponadto zbierane są wszelkie niezbędne informacje, mające posłużyć do określenia faktycznych przyczyn zajścia i zabezpieczenia się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości.

Kto jest uprawniony do powołania składu zespołu powypadkowego?

Osobą uprawnioną do powołania tego zespołu jest pracodawca. Należy przy tym pamiętać, że obowiązek ten pojawia się niezwłocznie po wystąpieniu danego zdarzenia. Może to zrobić przez zarządzenie, jednak prawo nie określa wyraźnie żadnej formy. Istotne są natomiast informacje, jakie musi zawierać taki dokument.

Powinien on zostać więc opatrzony datą powołania organu, a także wskazywać (z imienia i nazwiska) pracowników (choć nie zawsze, o czym więcej w dalszej części), którzy wchodzą w jego skład. Ponadto należy określić pełnione przez nich funkcje w zakładzie pracy. Pracodawca musi zawrzeć w nim również cel utworzenia zespołu oraz opatrzyć pismo własnym podpisem.

Obok wymienionych obowiązkowych informacji można też zamieścić w nim inne dane, które potencjalnie pomogą w realizacji zadań organu, jak i będą przydatne przy ewentualnej kontroli ze strony uprawnionych do tego instytucji. Chodzi m.in. o zamieszczenie informacji o miejscowości, nazwie oddziału, a także wskazanie, jakie członkowie grupy powinni podjąć działania, by zebrać niezbędne wiadomości, pomocne w ustalaniu przyczyn i sposobów zapobiegania w przyszłości takim zdarzeniom.

Kto może wejść w skład zespołu powypadkowego?

Według obowiązującego prawa, w skład zespołu powypadkowego wchodzą dwie osoby. Należy do nich mający odpowiednie kursy członek służby BHP, a także przedstawiciel pracowników z aktualnym zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jego miejsce zajmuje Społeczny Inspektor Pracy działający w danym zakładzie, jeśli jest w nim obecny również związek zawodowy.

Może się zdarzyć, że w samej firmie nie ma służby BHP. Wówczas do zespołu powypadkowego wchodzi pracodawca i pracownik zajmujący inne stanowisko p.o. służby BHP albo zewnętrzny specjalista.

Jak przebiegają oględziny powypadkowe?

Grupa sporządza niezbędną dokumentację i kompletuje materiały dowodowe, w tym np. szkice lub fotografie obszaru, gdzie doszło do wypadku. Zbierane są także zeznania poszkodowanego oraz świadków. Członkowie zespołu pozyskują też opinię lekarza medycyny pracy dot. stanu zdrowia pracowników, którzy ucierpieli w zajściu. Jedną z ostatnich prac, jaką wykonują, jest określenie prawnej kwalifikacji wypadku z uwzględnieniem przepisów zawartych w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W wyniku tych prac powstaje protokół powypadkowy. Pracownicy, którzy wchodzili w jego skład, zawierają w nim wnioski, jakie mają w przyszłości pomóc uchronić się przed podobnymi zdarzeniami. Dokument ten musi powstać w ciągu 14 dni od momentu wypadku. Zespół ma do dyspozycji wzorzec zawarty w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

szkolenia z pierwszej pomocy

Inwestycja w bezpieczne miejsce pracy – poznaj ofertę szkoleń bhp online

Przyczyny wypadku mogą być obiektywne, jak i subiektywne, wynikające z winy zatrudnionego albo zatrudniającego. Jako pracodawca więc powinieneś zadbać o bezpieczeństwo w firmie. Dlatego zapewnij zespołowi stosowne szkolenie BHP dla pracowników (w tym z pierwszej pomocy). Ofertę takich kursów znajdziesz na eSzkoleniaBHP.com. Sprawdź ją już teraz!