Dopuszczenie pracownika do pracy bez szkolenia BHP ? Jakie konsekwencje dla pracodawcy?

Data dodania 2023-05-22 10:50:42
Dopuszczenie pracownika do pracy bez szkolenia BHP ? Jakie konsekwencje dla pracodawcy?

Zarówno pracownicy, jak i osoby zatrudniające ich, mają szereg praw i obowiązków względem siebie. Jedno z najważniejszych zobowiązań obliguje pracodawców do zapewnienia całej kadrze – zatrudnionym na najniższych szczeblach i najwyższych kierowniczych – stosowne szkolenia BHP. Kurs powinien być dopasowany do stanowiska oraz warunków pracy występujących w danym zakładzie i na wybranych jego obszarach. Jakie natomiast konsekwencje czekają na tych, którzy uchylają się od tego wymogu? Między innymi o tym właśnie dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Brak szkolenia BHP — ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy

Tego typu kursy są konieczne z prostego powodu – zwiększają świadomość zagrożeń, czynników szkodliwych i uciążliwych występujących na danym stanowisku, jak i w całym środowisku pracy. Uczą również, jak im przeciwdziałać i chronić się przed nimi, by zminimalizować ich oddziaływanie na organizm. Pracodawca jest zobligowany do tego, by zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy swoim podwładnym, a szkolenia stanowią nieodłączny element w dbaniu o to.

Dlatego należy przeprowadzić kurs wstępny ogólny i instruktaż stanowiskowy, a w ciągu roku od momentu zatrudnienia – pierwsze szkolenie okresowe. Dla stanowisk kierowniczych pierwsze szkolenie okresowe do 6 miesięcy od zatrudnienia. Później, w zależności od środowiska pracy, czynników uciążliwych i zagrożeń na nim występujących, musi ono odbywać się cyklicznie.

Jeśli nawet do kogoś nie przemawia sam fakt konieczności zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa – należy pamiętać, że wymóg ten jest zawarty w przepisach polskiego prawa, a dokładniej ujmując – w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli obowiązki te nie zostałyby dopełnione, wówczas pracodawca musi liczyć się z poważnymi karami finansowymi i nie tylko.

Kary finansowe dla pracodawcy

Konsekwencje finansowe z tytułu takiego zaniedbania wiążą się z koniecznością zapłacenia mandatu oscylującego w granicach od 1000 do 30 tys. złotych. Jeśli natomiast sytuacja powtarza się – sprawa może zostać wniesiona do sądu, co wiążę się z ryzykiem udzielenia kary o wysokości nawet 50 tys. złotych. W przypadku, jeśli błędy lub niedopełnienie obowiązków mają charakter rażący, zatrudniający może zostać skazany na karę pozbawienia wolności

Należy przy tym pamiętać, że mandat otrzymuje się zarówno za nieprzeprowadzenie szkoleń wstępnych, jak i spóźnienie się z terminem wykonania kursów okresowych. Co więcej – pracodawca może również zostać ukarany za nierzetelne prowadzenie dokumentacji szkoleniowej lub jej brak w ogóle.

Konsekwencje dla pracownika bez odbytego szkolenia BHP

Warto wiedzieć, że choć to zatrudniający ponosi główne konsekwencje, to uporczywe uchylanie się od odbycia szkolenia BHP (np. online, pozwalające nie tylko oszczędzić czas, ale będące też atrakcyjne cenowo) często niesie również skutki dla pracownika. Co grozi takiej osobie?

Co do zasady – pracodawca może upomnieć podwładnego, który uchyla się od przejścia stosownego kursu. Ostatecznym wyjściem jest rozwiązanie umowy o pracę, zgodnie z art. 52 Kodeksu Pracy. Wynika to z prostej przyczyny – zatrudniający ma zakaz dopuszczenia osoby bez ważnego szkolenia do wykonywania jakichkolwiek obowiązków zawodowych. W przypadku więc gdy termin był ustalony odpowiednio wcześniej, a pracownik miał okazję się z nim zapoznać i przygotować do niego, wówczas musi się liczyć z konsekwencjami. Najpewniej pierwszy taki przypadek skończyłby się tylko zwróceniem uwagi, ale działanie uporczywe może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Zdecydowanie najcięższą „karą” za niedopełnienie tego obowiązku przez pracownika, jest zwiększenie ryzyka w środowisku pracy. Bardziej naraża się on zarówno na choroby zawodowe, jak i wypadki.

Szkolenia BHP w trosce o zdrowie i życie w miejscu pracy

Warto pamiętać, że kursy powinni przechodzić nie tylko pracownicy. Istotne jest również szkolenie BHP dla pracodawców i zespołu kierowniczego. Z jednej strony – pomaga lepiej zorganizować pracę zespołu. Z drugiej zaś – stanowi dopełnienie istotnych obowiązków, dzięki czemu uniknie się konsekwencji prawnych i finansowych. Jednak najważniejsze jest to, że redukuje zagrożenie dla zdrowia i życia zatrudnionych w zakładzie, jak i wszystkich osób, które mogłyby się w nim pojawić. Dlatego, jeśli chcesz zorganizować profesjonalne przeszkolenie swojego zespołu – zgłoś się do eSzkoleniaBHP.