Dlaczego warto przestrzegać przepisy BHP?

Data dodania 2021-03-06 20:16:10
Dlaczego warto przestrzegać przepisy BHP?

Choć wielu wydaje się to nie do pomyślenia, w Polsce wciąż jest wiele przedsiębiorców, dla których inwestycja w szkolenia BHP jest tylko niepożądanym wydatkiem, uważanym za bezzwrotną inwestycję. Stąd też niektórzy właściciele firm, najczęściej w nielegalny sposób, szukają możliwości, by ominąć większość tych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tymczasem prawidłowa implementacja przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy może korzystnie wpłynąć na sytuację finansową firmy, nie mówiąc o tym, że ich przestrzeganie to przede wszystkim wyższe bezpieczeństwo samych pracowników i pracodawców.
Dlaczego warto przestrzegać przepisy BHP? Jakie idą za tym korzyści?

Przede wszystkim – bezpieczeństwo zatrudnionych!

To najbardziej oczywisty argument – kadra pracownicza, która przeszła odpowiednie szkolenia (można je odbyć w formie e-learningu, dzięki temu, że są dostępne z poziomu każdego komputera i nie wymagają znacznych nakładów finansowych czy czasowych), posiada odpowiednie środki ochrony osobistej, a także może polegać na zabezpieczeniach znajdujących się w zakładzie, jest lepiej zabezpieczona przed wszelkimi zagrożeniami. To zaś oznacza, że istnieje mniejsze ryzyko odniesienia jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu w wyniku wypadku czy też zapadnięcia na choroby zawodowe.
Warto też pamiętać, że zastosowanie nowoczesnych i skutecznych rozwiązań ochronnych to nie tylko wyraz troski o pracowników. Pracodawca również porusza się po terenie zakładu i podobnie jak kadra, może ulec wypadkowi. Inwestycja w takie środki jest więc działaniem na rzecz wspólnego dobra.

Jednorazowa inwestycja w środki ochrony – większa efektywność pracy

To, co często odstręcza biznesmenów od inwestowania większych sum w środki BHP, to przede wszystkim koszty związane z wprowadzaniem kolejnych rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa – fakt, że na krótką metę taka inwestycja może wymagać niemałych nakładów finansowych. Jednak w strategicznym ujęciu, jak wykazuje praktyka, wdrażanie rozwiązań, mających podnieść bezpieczeństwo, pozwala na odrobienie strat co najmniej dwukrotnie. Z czego to wynika?

Oszczędności pochodzą z różnych źródeł – przede wszystkim zwiększa się bezpieczeństwo pracowników, którzy są mniej wystawieni na szkodliwe czynniki, rzadziej chorują, a także są mniej narażeni na wypadki. To zaś skutecznie redukuje ilość urlopów zdrowotnych, a tym samym zmniejsza poziom absencji kadry. Co więcej – bardziej przyjazne warunki zwiększają wydajność zatrudnionych!
Z drugiej strony, należy również pamiętać o tym, że w momencie, kiedy dochodzi do wypadku lub też pracownik zapada na chorobę zawodową, odpowiedzialnością zostaje obciążony pracodawca. Jeśli wykaże się, że z jego winy istnieją w wybranym zakładzie uchybienia, świadczące o niespełnianiu norm BHP, w konsekwencji musi liczyć się z nałożeniem często bardzo wysokich kar finansowych. To jednak nie wszystko – niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, w wyniku którego zatrudniony doznał uszczerbku na zdrowiu, uprawnia go do wystąpienia o roszczenia finansowe względem zatrudniającego. Kolejnym wydatkiem jest więc odszkodowanie, którego pracownik może dochodzić na drodze sądowej.

Państwo wspiera przedsiębiorstwa dbające o przestrzeganie norm BHP

Należy mieć na uwadze również wsparcie państwa dla firm, w których przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy są należycie przestrzegane. Przedsiębiorstwa, które spełniają określone normy, na mocy przepisów nie tylko krajowych, ale również unijnych, mogą liczyć na różne ulgi podatkowe, dofinansowania i inne obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. To zaś oznacza, że wydatki poniesione w celu pełniejszej realizacji przepisów BHP (czy to na oznaczenia, zabezpieczenia czy środki ochrony osobistej) są dużo mniej odczuwalne.