Choroby zawodowe - co musisz wiedzieć?

Data dodania 2023-01-24 09:32:05
Choroby zawodowe - co musisz wiedzieć?

Mianem choroby zawodowej określa się pogorszenie stanu zdrowia pracownika, które z dużym prawdopodobieństwem wynika z działania szkodliwych czynników w środowisku pracy albo sposobu wykonywania zadań służbowych. Pojęcie to nie odnosi się do wszystkich problemów zdrowotnych, nawet tych związanych z realizacją obowiązków służbowych, lecz ograniczone zostało wyłącznie do przypadków wskazanych w stworzonym przez ustawodawcę wykazie. Zamów szkolenia BHP online dla pracodawców i dowiedz się, jak rozpoznać chorobę zawodową i ustalić, czy zatrudniony nadal może świadczyć pracę na zajmowanym stanowisku.

Rozpoznanie i procedura choroby zawodowej

Choroba zawodowa może zostać rozpoznana wtedy, gdy pracownik świadczy pracę, jak i po ustaniu stosunku pracy. Ważne jest to, aby rozpoznanie dotyczyło konkretnego okresu, w którym występowało narażenie na szkodliwe dla zdrowia warunki. Istotny jest fakt, czy zatrudniony został poinformowany o tym, jakie czynniki w zakładzie pracy mogą negatywnie oddziaływać na jego organizm. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy, który w ramach szkolenia wstępnego BHP przekazuje nowemu pracownikowi wszystkie niezbędne informacje dotyczące specyfiki obejmowanego stanowiska. Ostateczną diagnozę wydaje lekarz uprawniony do orzekania w sprawie chorób zawodowych.

Kto rozpoznaje chorobę zawodową?

Zgodnie z przepisami zaobserwowaną w zakładzie pracy chorobę zawodową powinna zgłosić jedna z następujących osób, w zależności od tego, kto pierwszy zauważy jej objawy:
•    pracodawca,
•    lekarz,
•    stomatolog.
Informację o wystąpieniu takiego przypadku należy bezzwłocznie przekazać również państwowemu inspektorowi sanitarnemu lub inspektorowi pracy. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy twoi pracownicy są narażeni na szkodliwe warunki pracy, skontaktuj się a nami. Oferujemy profesjonalne szkolenia BHP dla pracodawców stacjonarnie i online. Zadbaj o zdrowie swoich podwładnych i zminimalizuj ryzyko rozwoju groźnych chorób zawodowych

Jaki jest aktualny wykaz chorób zawodowych?

W obowiązującym aktualnie wykazie chorób zawodowych wymieniono 26 grup, w których znalazły się m.in.:
•    astma oskrzelowa,
•    zatrucie substancjami chemicznymi,
•    pylice płuc,
•    choroby płuc będące skutkiem długotrwałego narażenia na kontakt z pyłem metali twardych,
•    zespół wibracyjny,
•    przedziurawienie przegrody nosa wskutek oddziaływania substancji żrących lub drażniących,
•    beryloza,
•    ostre reakcje alergiczne,
•    choroby skóry.
Skorzystaj z oferty kompleksowych szkoleń bhp i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby w porę wykrywać choroby zawodowe u pracowników!

Choroba zawodowa: obowiązki pracodawcy

Objawy choroby zawodowej występujące u pracownika powinien wykryć pracodawca. To do niego należy ustalenie przyczyn wystąpienia takiego przypadku w zakładzie pracy. Powinien również zebrać informacje dotyczące charakteru problemów zdrowotnych zaobserwowanych u zatrudnionego oraz skalę zagrożenia występującego na danym stanowisku. Podczas naszych kursów dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby dopełnić obowiązków w tym zakresie. Skorzystaj ze szkolenia BHP online już dziś i zmniejsz ryzyko chorób zawodowych w swojej firmie. Dzięki zdobytej wiedzy szybciej zareagujesz w kryzysowej sytuacji i unikniesz dłuższej ekspozycji pracowników na szkodliwe warunki.

Jakie świadczenia przysługują w związku z chorobą zawodową?

Zatrudnionym, u których zostanie zdiagnozowana choroba zawodowa, przysługuje świadczenie finansowe z ubezpieczenia społecznego. Pracownik może ubiegać się m.in. o:
•    zasiłki: chorobowy i wyrównawczy,
•    świadczenie rehabilitacyjne,
•    jednorazowe odszkodowanie,
•    rentę z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniową,
•    dodatek pielęgnacyjny.
Ich wysokość jest uzależniona od rodzaju schorzenia oraz stopnia niepełnosprawności spowodowanej przez oddziaływanie szkodliwych czynników na organizm. Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na szkolenia BHP online, które organizujemy dla pracodawców i pracowników. Nasz instruktor odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania, pomoże zaplanować regularne szkolenia okresowe i przekaże aktualną wiedzę na temat przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki temu będziesz na bieżąco z obowiązującym prawem i unikniesz kar finansowych za niedopełnienie obowiązków.