BHP podczas epidemii - Na co zwracać uwagę?

Data dodania 2020-04-06 21:06:03
BHP podczas epidemii - Na co zwracać uwagę?

Zazwyczaj instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy koncentrują się na tym pierwszym członie. Dotyczą np. właściwego używania maszyn czy  przyjmowania odpowiedniej postawy podczas siedzenia. Obecnie nastał czas, kiedy szczególnie istotny jest ten drugi obszar. Rozprzestrzeniający się koronawirus przypomniał, że nie wolno zapominać o działaniach chroniących przed zakażeniami. Na co zwrócić uwagę? Wszystkie odpowiedzi zawiera nasz e-learning BHP. A tymczasem sprawdź najważniejsze podpowiedzi.

Ogranicz ryzyko


Każde szkolenie BHP dla pracodawcy powinno kłaść nacisk na możliwie największe zlikwidowanie warunków do rozprzestrzeniania się zarazków. W szczytowej fazie zachorowań warto całkowicie zamknąć zakład pracy. Oczywiście są branże i stanowiska, które nie mogą przestać funkcjonować. Cały czas mamy na myśli ograniczanie potencjalnego zagrożenia krążenia zarazków, jeśli jest to możliwe.
Kiedy sytuacja nie jest na tyle poważna, by całkowicie zaprzestać działalności lub Twój biznes należy do dziedziny, w której nie może dojść do zastoju, przenieś wszystkie obowiązki biurowe w obręb pracy zdalnej. O ile piekarz nie wypiecze artykułów spożywczych w swoim mieszkaniu, to np. księgowość, administracja, zagadnienia związane z obsługą reklamacji, rozliczenia finansowe, marketing itp. to zadania, które można bez trudu wykonywać przez sieć. W tym okresie masz także czas, by swobodnie przeprowadzić szkolenia BHP przez internet dla pracowników .

Zabezpiecz stanowiska pracy


Wiele placówek musi działać i przyjmować interesantów bezpośrednio. Tak jest np. w przypadku punktów pocztowych, banków, przychodni zdrowia, sklepów i wielu innych. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie specjalnych kursów BHP online dla lekarzy i przedstawicieli innych profesji, którzy nie mogą wykonywać swoich powinności zdalnie.
W pierwszej kolejności zadbaj o to, by odseparować swoją kadrę od klientów. Będą oni obsługiwali dużą ilość osób dziennie, a to stwarza dla nich olbrzymie zagrożenie zakażenia. Nigdy nie wiadomo, z kim ma się do czynienia po drugiej stronie lady, gdzie i z kim dana osoba przebywała, czy jest nosicielem, czy nie. Zamontuj osłony, które uchronią pracowników przed ryzykiem np. nakasłania na nich. Może to być kawałek szyby lub pleksi. Umieść ją tak, by zasłaniały całą głowę i część klatki piersiowej. Pozostaw jedynie szczelinę wysokości 10-20 cm, którą będzie można podawać przedmioty. Na przekazanie większych ładunków wydziel oddzielną strefę, w której klient zostawi je bez kontaktu z obsługą, a formalności dokona przy zabezpieczonym okienku. Wszyscy zatrudnieni powinni nosić rękawiczki jednorazowe, które podlegają natychmiastowej utylizacji po zejściu ze stanowiska.

Dezynfekcja



Przygotuj miejsca, w których klient będzie miał dostęp do płynów pozwalających na odkażenie rąk. Dzięki temu unikniesz roznoszenia wirusa na produktach. Wszystkie epidemiologiczne szkolenia z zakresu BHP podpowiedzą także, żeby regularnie przeprowadzać dezynfekcję stanowisk pracy. Doskonale wiedzą tatuażyści, o co chodzi . Wystarczy psiknąć specjalnym preparatem na najbliższe otoczenie pracownika: ladę, szybę, sprzęt komputerowy. To samo rób z drzwiami wejściowymi, klamkami itp.
Ważna jest edukacja. Nie licz na odpowiedzialność klientów, ukierunkuj ich na właściwe postępowanie. Rozwieś ulotki z instrukcjami bezpiecznego przebywania w obiekcie. Wydziel strefy w kolejce tak, żeby gromadzący się ludzie stali co najmniej 2 metry od siebie. Zachęcaj do płacenia kartą.

Podsumowanie


Epidemia to czas, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność. Wszędzie tam, gdzie nie można przerwać pracy, należy wdrożyć środki działania maksymalnie zmniejszające ryzyko roznoszenia zarazków. Da się to zrobić. Najważniejsze, żeby zapewnić środki dezynfekcyjne zarówno kadrze, jak i interesantom, a także edukować ich z zasadności przestrzegania zaleceń. Zamów nasz kurs BHP online , który podpowie Ci, jak chronić swoją firmę.