Jak AI może wpływać na bezpieczeństwo i higienę pracy?

Data dodania 2024-04-23 08:38:04
Jak AI może wpływać na bezpieczeństwo i higienę pracy?

W ostatnich latach sztuczna inteligencja rozwija się wyjątkowo szybko, co przekłada się na coraz większe możliwości wykorzystania jej w różnych obszarach naszego życia. Jednym z nich jest wspomaganie przedsiębiorców w procesie poprawy bezpieczeństwa oraz higieny pracy. AI ma w tym zakresie ogromny potencjał, który warto wykorzystać jako wsparcie dla klasycznych okresowych szkoleń BHP w formie stacjonarnej lub internetowej na platformach e-learningowych. Jesteś ciekaw, jak sztuczna inteligencja może wpływać na ten obszar? W artykule znajdziesz więcej informacji na ten temat – zapraszamy do lektury!

Zastosowanie sztucznej inteligencji w BHP

Jednym z ważniejszych aspektów zrównoważonego rozwoju firm jest troska o poprawę bezpieczeństwa na poszczególnych stanowiskach pracy. W tym celu należy nieustannie aktualizować przeprowadzane okresowo szkolenie BHP, np. internetowe w formie e-learningu, aby informować pracowników o nowych zagrożeniach. Liczne testy prowadzone w ostatnim czasie na sztucznej inteligencji pokazały, że jest ona niezwykle wszechstronnym narzędziem w tym zakresie. W porównaniu do ludzi znacznie sprawniej analizuje ogromne ilości danych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz potrafi wyciągać z nich bardzo trafne wnioski.

W efekcie wykorzystując AI w przedsiębiorstwie, można m.in.:

  • identyfikować zagrożenia na stanowiskach pracy,

  • przewidywać potencjalne wypadki (analizy predykcyjne) i wdrażać rozwiązania, które ograniczą ryzyko ich wystąpienia,

  • automatyzować procesy, które są niebezpieczne dla ludzi.

Jak AI pomaga identyfikować zagrożenia na stanowiskach pracy?

Przedsiębiorstwa gromadzą w swoich systemach dane dotyczące różnego rodzaju wypadków oraz groźnych incydentów, do których dochodziło w miejscach pracy. Gdy sztuczna inteligencja uzyska dostęp do baz z takimi informacjami, może szybko je przeanalizować i zidentyfikować czynniki ryzyka. Wiedza ta stanie się podstawą do wybrania lub przygotowania odpowiednich okresowych szkoleń BHP dla pracowników, które dziś można organizować w wygodnej formie internetowej na platformach e-learningowych. Ich uczestnicy dowiedzą się, jakie są potencjalne zagrożenia na stanowiskach oraz co zrobić, aby je eliminować.

Technologie predykcyjne i ich rola w przewidywaniu wypadków

AI odgrywa ogromną rolę również w zakresie prowadzenia tzw. analiz predykcyjnych. Wszystko to za sprawą specjalnych algorytmów, które opierają swoje działanie właśnie na sztucznej inteligencji. Są one w stanie bardzo trafnie przewidywać stopień prawdopodobieństwa wystąpienia różnych incydentów groźnych dla zdrowia i życia ludzi.

AI przewiduje to na podstawie m.in. takich danych, jak:

  • warunki pracy w przedsiębiorstwie,

  • typowe zachowania pracowników,

  • występujące w konkretnym miejscu czynniki środowiskowe zwiększające ryzyko wypadków.

Daje to przedsiębiorcom podstawy do wdrażania odpowiednich środków zapobiegawczych. Działania te, w połączeniu z okresowo przeprowadzanymi stacjonarnymi lub internetowymi szkoleniami BHP na platformach e-learningowych, zwiększają bezpieczeństwo pracy w firmie.

Automatyzacja niebezpiecznych zadań

Sztuczna inteligencja może zarówno pełnić funkcję doradcy w zakresie BHP, w tym przygotowywania szkoleń dla pracowników, jak i mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa pracy. Już dziś AI powszechnie wykorzystuje się do sterowania różnego rodzaju urządzeniami. W efekcie technologia ta jest w stanie skutecznie zastąpić człowieka w realizacji powtarzalnych procesów, których wykonywanie jest bardzo niebezpieczne. Dodatkową korzyścią jest automatyzacja przekładająca się na obniżenie kosztów produkcji oraz zwiększenie jej wydajności.

Wyzwania i przyszłość AI w kontekście BHP

Obecnie największym wyzwaniem dla tej technologii jest usprawnienie procesu przetwarzania oraz interpretacji danych. Jednak dynamiczny rozwój AI daje nadzieję, że w niedalekiej przyszłości kontrolowane przez nią narzędzia będą w stanie przyczynić się do znaczącego poprawienia bezpieczeństwa pracy w firmach. Jednak nawet w przypadku ich wykorzystywania wciąż pozostanie tzw. czynnik ludzki. Z tego powodu pracownicy muszą nieustanie uczyć się, jak eliminować zagrożenia oraz reagować w razie ich wystąpienia. Właśnie w tym celu przeprowadza się okresowe szkolenia BHP – polecamy e-learning na internetowej platformie eSzkoleniaBHP.com! Poznaj ich cenę i już dziś zamów wybrany pakiet!